اجتماعی

شعار غلط “فرزند کمتر زندگی بهتر”مانعی برای تمایل به فرزندآوری

استاندار زنجان به  شعارهایی مانند فرزند کمتر زندگی بهتر که از سالها پیش در ذهن‌ها رخنه کرده و مانعی برای تمایل به فرزندآوری است گفت: چنین شعارهایی باعث شده است تا  امروزه  مردم، مشکلات اقتصادی را مسئله اول و مانعی برای  فرزند آوری  قلمداد و عنوان کنند در حالی که واقعیت امر چنین نیست و  به صراحت ملاحظه می‌کنیم در مناطقی که افراد متمول زندگی می کنند تعداد فرزندان کمتری دارند اما برعکس در مناطق کم برخوردار،خانواده ها فرزندان بیشتری هم دارند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی در جلسه شورای اداری استان که به مسئله جوانی جمعیت اختصاص داشت، با بیان اینکه همه ما به عنوان مسلمان وظیفه سنگینی در تبیین ضرورت رشد جمعیت داریم اظهار داشت: در برخی مواقع از جمله مسئله رشد جمعیت، نفع فردی در مقابل نفع جمعی قرار می گیرد که به ضرر جامعه تمام می شود.

وی تصریح کرد: اگر مردم در حوزه جمعیت، نفع فردی خود را به نفع جمعی ترجیح دهند با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد چون ترجیح نفع فردی به جمعی به نفع کشور نیست.

استاندار زنجان به شعارهایی مانند فرزند کمتر زندگی بهتر که از سالها پیش در ذهن‌ها رخنه کرده و مانعی برای تمایل به فرزندآوری است گفت: چنین شعارهایی باعث شده است تا امروزه مردم، مشکلات اقتصادی را مسئله اول و مانعی برای فرزند آوری قلمداد و عنوان کنند در حالی که واقعیت امر چنین نیست و به صراحت ملاحظه می‌کنیم در مناطقی که افراد متمول زندگی می کنند تعداد فرزندان کمتری دارند اما برعکس در مناطق کم برخوردار، خانواده ها فرزندان بیشتری هم دارند.

افشارچی اظهار داشت: کسی که تمایلی به فرزندآوری ندارد، حتی با داشتن سرمایه میلیاردی هم نسبت به این موضوع رغبت نشان نمی دهد و فقط باید از نظر فرهنگی و نگرشی، دیدگاه آنها را تغییر داد.

وی گفت: اگر مردم در بحث جمعیت نیز، نفع جمعی را به نفع فردی ترجیح دهند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد اما در غیر این صورت، با کاهش نرخ رشد جمعیت، جامعه در دراز مدت از هم خواهد پاشید.

مقام عالی دولت در استان، با تاکید بر اینکه نه تنها در مسئله جمعیت، بلکه در بسیاری از مسائل دیگر نیز، ترجیح نفع فردی به نفع جمعی، موجب مشکلات بسیاری شده است که آزار دهنده است تصریح کرد: به عنوان نمونه مواجه با چاههای آب با این نوع نگرش، منابع حوزه آب را دچار مشکل کرده و برداشت بیش از حد مجاز به نفع شخصی از چاه ها و منابع زیرزمینی، باعث بروز مشکلات و بحران‌هایی در درازمدت می شود.

افشارچی در ادامه با بیان اینکه دستگاه ها موظف به انجام وظایف قانونی خود در راستای اجرای قوانین در حوزه حمایت از فرزندآوری هستند تاکید کرد: طی ابلاغی که بین استاندار و مدیران دستگاه های ذیربط امضا می شود، دستگاه های اجرایی موظف هستند ضمن حمایت های لازم از مادرانی که به امر فرزندآوری اقدام می‌کنند، تا حد توان مشوق‌های لازم را نیز داشته باشند.

لزوم فراهم کردن آسودگی خاطر در دوران بارداری و مرخصی برای مادران باردار شاغل

وی گفت: مادر شاغلی که تصمیم به فرزندآوری دارد، نباید ترس از دست دادن شغل خود را داشته باشد بلکه باید از حمایت های لازم از جمله آسودگی خاطر در دوران بارداری و مرخصی برخوردار باشند.

این مسئول با اشاره به اینکه هر آنچه که در بخش حمایت از مادر برای تولد فرزند از مراقبت های پزشکی تا رفع دغدغه خاطر مادر برای نگهداری کودک در ساعت های اشتغال مادر در محیط هایی مانند مهد کودک باید از سوی دستگاه های اجرایی مورد توجه قرار گیرد افزود: یک مادر باید با خاطری آسوده نسبت به مسئله فرزندآوری تصمیم گیری و اقدام کند و هر آنچه که به یک مادر انگیزه می دهد تا فرزند آوری داشته باشد باید در حد امکان فراهم شود.

افشارچی با بیان اینکه به خاطر اهمیت مسئله جوانی جمعیت، در هر فصلی با اختصاص یک جلسه از شورای اداری به این موضوع، مسائل مربوط به این حوزه را خواهیم سنجید گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در خصوص مسئله افزایش جمعیت و فراهم کردن سازوکارهای لازم برای این مهم، پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: مرکز ناباروری هم باید ابتدا خود به این باور برسند که مسئله افزایش جمعیت جدی است تا بتواند به جامعه هدف خود خدمت بدهند.

باید مشوق ها و انگیزه های لازم برای فرزند آوری مادران در استان مهیا شود

استاندار زنجان، خواهان تقویت بخش درمان ناباروری دانشگاه علوم پزشکی زنجان شد و خاطرنشان کرد: مرکزی نیز برای سرویس دهی به مادرانی که نیازمند خدمات آزمایشی دقیق تر با هزینه های پایین تر هستند در مجموعه های دولتی علوم پزشکی ایجاد شود.

افشارچی با اشاره به اینکه باید مشوق ها و انگیزه های لازم برای فرزند آوری مادران در استان مهیا شود، اظهار داشت: هر سه ماه یکبار موارد و مسائل محوله به هر دستگاه اجرایی استان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه موضوع افزایش جمعیت مساله ساده ای نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت، ادامه داد: کشورهای دارای جمعیت بالا همانند هندوستان دارای رشد اقتصاد بالایی نیز هستند و باید این مهم را مد نظر قرار داد.

استاندار زنجان با اشاره به تولد و سلامت کامل چند کودک که از سوی جامعه پزشکی توصیه به سقط شده بودند هم تصریح کرد : حوزه بهداشت و درمان در موضوع سقط جنین به ویژه برای مادرانی که قصد سقط دارند، باید بیش از پیش دقت داشته باشند و اقدامات و فرهنگ سازی در راستای پیشگیری از سقط های بی مورد را مورد توجه قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا