اجتماعی

سهل‌انگاری علت ۹۰ درصد آتش‌سوزی مراتع در زنجان

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع‌طبیع و آبخیزداری استان زنجان گفت: عامل انسانی در آتش سوزی مراتع دخالت مستقیم دارد و امسال 29 مورد حریف در مراتع استان به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سرهنگ عباس عباسی، اظهار داشت: بر اساس بررسی ها در آتش سوزی ها تنها 5 درصد آن عمدی و 85 درصد نیز به خاطر بی توجهی گردشگران، طبیعت گران، رهگذران، بهره برداران، دامداران و افراد ساکن حاشیه جنگل‌ها و مراتع در بر افروختن آتش غیر ایمن، ته سیگار و رها کردن اجسام صاف و صیقلی و براق که موجب انعکاس و شکست نور و بروز آتش سوزی می شود، است.

وی گفت: منابع طبیعی متعلق به مردم است و بهره‌برداران از این ثروت ملی نیز کشاورزان و دامداران هستند و باید برای حراست از آن تلاش کنند.

این مسئول همکاری بسیج و مدیریت بحران را در اطفای حریق مراتع بسیار مطلوب عنوان کرد و گفت: هر هکتار جنگل تأمین‌کننده اکسیژن ۲.۵ نفر است و با آتش‌سوزی ۵۰ هکتار جنگل اکسیژن ۷۵ نفر از بین می‌رود.

وی در ادامه هشدار داد با افزایش دما احتمال افزایش آتش‌سوزی هم وجود دارد، گفت: شهروندان هرگونه آتش‌سوزی در محدوده‌های جنگلی و مرتعی را به سامانه 1504 (امداد جنگل و مرتع) به یگان حفاظت از جنگل و مرتع گزارش کنند.

وی تصریح کرد: با افزایش دما احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع وجود دارد. به همین منظور اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان از شهروندان و ساکنان هم‌جوار با این نقاط درخواست کرد از برپا کردن آتش خودداری کنند‌.

عباسی خاطرنشان کرد: متاسفانه عامل انسانی در بسیاری از آتش‌سوزی‌ها دخیل است و این شرایط با افزایش دما و خشک شدن زمین تشدید می‌شود. آتش‌سوزی بخشی از مراتع و یا جنگل‌ها هزینه سنگینی را به مردم وارد می‌کند، چرا که این مناطق ذخایری است که باید به نحو مطلوب از آن حراست کنیم و همکاری بین‌بخشی در این رابطه حائز اهمیت است‌.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا