اقتصاد

رونمایی از سامانه امدادی اورژانس ویژه ناشنوایان

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت : "سامانه‌ امدادی اورژانس ویژه ناشنوایان” در راستای ایجاد پوشش فراگیر و دسترسی عادلانه به خدمات اورژانس پیش بیمارستانی برای تمامی مردم و گروه های خاص از جمله افراد دارای محدودیت شنوایی، طراحی شده تا این افراد در صورت نیاز به خدمات اورژانس بجای تماس تلفنی از طریق پیامک با مرکز اورژانس تماس حاصل نمایند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سلمان حسینی در اولین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان از رونمایی سامانه پیامکی ویژه ناشنوایان خبر داد و اظهار داشت: نزدیک به ۳۰۰۰ نفر از معلولین ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند. جمعیت کثیری که علیرغم دارا بودن توان تحرک فیزیکی و حضور در اجتماع، با چالش برقراری ارتباط کلامی در تعاملات خود روبرو هستند.

وی افزود: با هماهنگی اداره کل بهزیستی بعنوان دبیرخانه ستاد مناسب سازی استان برای هر فرد ناشنوا یا کم شنوا یک شماره تماس و آدرس در سامانه اورژانس ۱۱۵ تعریف شده است. نحوه امدادخواهی به این صورت هست که این افراد میتوانند در مواقع اضطراری با ارسال یک پیامک با محتوای امداد خواهی برای مثال “من نیاز به آمبولانس دارم “یا من” نیاز به کمک دارم به همراه آدرس مکان حادثه؛ به شماره ۳۰۰۰۴۹۳۳۰۱۹۰ درخواست کمک نمایند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت : بعد از دریافت پیامک بلافاصله در سامانه اعزام دیسپج اورژانس یک پرونده به نام بیمار ایجاد و آمبولانس در کم ترین زمان ممکن برای امدادرسانی به آدرس مورد نظر اعزام خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه افراد دارای محدودیت شنوایی به عنوان طیف خاصی از افراد دارای معلولیت، تقریبا نزدیک به ۱۵ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: اصل ۲۰ و ۲۹ قانون اساسی به برابری حقوق آحاد مردم جامعه و برخورداری از فرصت های برابر تاکید داشته و بر همین اساس تکالیف متعددی را به عهده دستگاههای اجرایی قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث بسیار مهم در موضوع برابری حقوق و فرصت های اجتماعی، بحث مناسب سازی اماکن، معابر، تجهیزات، امکانات و محیط های شهری و تامین دسترس پذیری مناسب و ایمن برای افراد کم توان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا