فناوری اطلاعات

راه اندازی شبکه 6G تا سال 2030توسط چینی ها

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در حالی که هنوز شبکه ۵G آنطور که باید و شاید در کشورها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، چین روی نسل آینده آن سرمایه‌گذاری می‌کند. طبق اوراق سفید جدید، شبکه ۶G می‌تواند تا ۱۰ برابر سریعتر از بالاترین سرعت شبکه ۵G باشد.

 در این اوراق سفید اطلاعات بیشتری درباره برنامه‌ها و اهداف چین وجود دارد، با این حال مهم‌ترین آن مربوط به زمان راه‌اندازی تجاری این فناوری می‌شود. ظاهرا چین می‌خواهد در سال ۲۰۳۰ به سراغ استفاده تجاری از شبکه ۶G برود.

در صورتی که دولت پکن به چنین هدفی دست یابد، شاهد رقابت جدیدی میان آمریکا و چین خواهیم بود. اگرچه شاید دولت واشنگتن بتواند تا سال ۲۰۳۰ دست به کار مشابهی بزند، اما باز هم انتظار می‌رود چین در بازار دست بالاتر را داشته باشد و همانند شبکه ۵G، در نسل آینده‌اش هم پیشتاز باشد.

چین می‌تواند با شبکه ۶G تاثیر چشمگیری روی فناوری ارتباطات جهانی داشته باشد و حتی اقتصاد جهان را دستخوش تغییر کند. البته در صورتی که آمریکا به تحریم‌های شرکت‌های چینی ادامه دهد، احتمالا سرعت رشد این کشور در بازار جهانی کاهش می‌یابد. با این وجود، چینی‌ها همچنان به نوآوری در این بخش ادامه خواهند داد. در حال حاضر چین بیشترین پتنت را در حوزه فناوری ۶G به ثبت رسانده و آمریکا در رتبه دوم قرار دارد.

طبق اوراق سفید، سرویس‌های ۶G موجب پیشرفت در چند حوزه مهم می‌شوند که شامل ارتباطات فراگیر، هوشمند و جهانی در ۸ سناریوی تجاری خواهد بود. از استفاده‌های تجاری می‌توان به سرویس‌های ابری فراگیر XR، ارتباطات هولوگرافیک، اتصال تجربی و حسی، تعاملات هوشمند، دوقلوهای دیجیتال و پوشش جهانی اشاره کرد.

به نظر می‌رسد اپراتورهای چین هم اکنون مشغول آزمایش امواج تراهرتز و نور مرئی برای ارائه شبکه ۶G هستند.

منبع :دیجیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا