اجتماعی

خیرین زنجانی در حوزه سلامت پیشتاز در کشور هستند

مدیرکل صدا و سیمای استان زنجان گفت:خیرین در تمامی بخش ها در استان فعال هستند بخصوص در حوزه سلامت پیشتاز در کشور هستند که مجموعه های مهرانه و انجمن کلیوی نمونه بارز آن است .

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان؛ سید محسن لطیفی در بازدید از انجمن خیریه کلیوی استان زنجان ضمن تشکر از زحمات تمامی خیرین استانی در ساخت چنین مجموعه ها در جهت تسهیل و رفع مشکلات بیماران اظهار داشت : خیرین در تمامی بخش ها در استان فعال هستند بخصوص در حوزه سلامت پیشتاز در کشور هستند که مجموعه های مهرانه و انجمن کلیوی نمونه بارز آن است .

وی با بیان اینکه زنجان به عنوان شهر پایتخت شور و شعور حسینی نامگذاری شده است افزود : در جای جای این کشور چنین امکانات و خدماتی توسط خیرین زنجانی ارائه نمی‌شود ، بهتر است این شهر به عنوان پایتخت نیکوکاری و خیران برجسته شود .

مدیرکل صدا و سیمای استان زنجان تأکید کرد: بهتر است این کارهای خیر که در استان انجام شود توسط رسانه ها انعکاس یابد و به جهان انعکاس داده شود و صدا و سیما نیز همراه با رسانه ها در شناساندن این استان به عنوان شهر خیران پیشقدم است.

لطیفی با اشاره به ضرورت تبیین و آگاه سازی عمومی نسبت به موضوع مهم سلامت و بهداشت در جامعه گفت : اهمیت مقوله سلامت در جامعه و توجه به آن و نهادینه کردن استفاده از تغذیه سالم و وزش در جامعه به خصوص نوجوانان و جوانان می تواند زمینه ساز جامعه سالم و با نشاطی در آینده باشد.

وی بسترسازی لازم برای تبیین اهمیت پیشگیری در حوزه بهداشت و سلامت را زمینه ساز ایجاد جامعه ای سالم برشمرد و افزود : در جوامع پیشرفته مقوله پیشگیری جایگاه ویژه ای دارد و اگر این موضوع جدی گرفته شود قطعا نیازی به صرف هزینه های هنگفت در بخش درمان نخواهد بود.

این مقام مسئول عملکرد انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان را خوب توصیف و خاطر نشان کرد : جدیت در خدمت به بیماران و شفاف سازی عملکرد از جمله عوامل اعتماد مردم به این انجمن خیریه مردمی است و فعالیت انجمن های متعدد مردمی امکاناتی را در زنجان پدید آورده که در سایر استانهای بهرمند تر هم دیده نمی شود.

مدیرکل صدا و سیمای استان زنجان بر آمادگی کامل رسانه استانی برای همکاری با این انجمن خیریه تأکیر کرد و گفت : رسانه استانی تاکنون در برنامه های مختلف به ویژه برنامه پربیننده خانواده به موضوعات پزشکی بهداشتی و بیماری های خاص پرداخت کرده و خواهیم کرد لیکن آماده ایم تا بسته های کوتاه فرهنگی اثر گذار در غالب فیلم ، داستان ، انیمیشن و کلیپهای کوتاه برای فرهنگ سازی در مراقبت  و پیشگیری از بیماری کلیوی که در انجمن تهیه شده است با رعایت ضوابط و مقررات سازمان، پخش نماییم.

تمامی فعالیت اعضای انجمن کلیوی زنجان به صورت افتخاری و داوطلبانه است

در ادامه محمدرضا طهماسبی مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان ضمن ارائه گزارشی از تاریخچه و عملکرد این مجموعه در آموزش های پیشگیری در جهت پیشگیری از بیماری کلیوی گفت : خوشبختانه در این راه انجمن کلیوی با برگزاری کلاس های پیشگیری و ایجاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش توانسته است اقدامات بسیار خوبی را در استان در جهت کاهش بیماری انجام دهد که در برنامه های پیش رو نیز با پوشش ۱۰۰ درصدی آموزش ها به کمک مروجین سلامت بتواند قدم مثبتی بردارد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر  ۴۳۸ بیمار دیالیزی در سطح استان  در دو مرکز زنجان و ۶ مرکز شهرستان این انجمن تحت درمان دیالیز هستند، بیان کرد: از این تعداد ۲۳۰ نفر آقا و ۲۰۸ نفر خانم است که بیشتر از ناحیه دیابت بوده اند.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان به آمار رو به افزایش بیماران کلیوی اشاره کرده و افزود : فشار خون و دیابت دو عامل مهم بیماری کلیوی است که امروزه با توجه به وجود تغذیه ناسالم به ویژه در قشر جوان و نوجوان خطرات ابتلا به این بیماری را افزایش داده و متأسفانه نسبت به سال گذشته شاهد افزایش ۸ درصدی بیماران هستیم که اکثرا از قشر جوانان هستند

وی با اشاره به ابراز امیدواری از افرایش پیوند در سال جاری و انجام پیوند ۱۰ مورد طی ۶ ماهه نخست سال اظهار کرد: با کمک خیرین در خصوص ۱۰ بیمار پیوندی این انجمن تامین اعتبار صورت گرفته شده است و ودر صف انتظار پیوند قرار دارند .

طهماسبی صدا و سیما را رسانه ای فراگیر ، مطمئن و مورد اعتماد مردم عنوان کرده و اظهار داشت: همانطور که ورود رسانه ملی ، زنجان را بعنوان پایتخت شور و شعور حسینی به شهرت رساند، با همت صدا و سیمای مرکز زنجان این شهر بعنوان کانون خیرین و نیکوکاران شهرت پیدا خواهد کرد

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان خاطرنشان کرد : این ساختمان ۵ طبقه با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر مدیران مجموعه و با همت والای خیرین انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی جهت برآورد کلیه نیازهای بیماران بدون هیچ حمایت دولتی و با کمک خیرین طراحی و احداث شده است .

این مسئول با بیان اینکه مسائل و مشکلات اجتماعی و معیشت بیماران نیز از دغدغه این انجمن است افزود: در این راستا انجمن کلیوی در بخش حمایتی با کمک خیرین توانسته است تا حدی جوابگوی نیاز های درمانی و معیشتی این بیماران باشد تا بیماران در این موضوع دغدغه کمتری داشته باشند.

طهماسبی با بیان اینکه انجمن کلیوی چهار دهه است که با قوت و با پشتیبانی خیرین فعالیت می کند اظهار کرد: تمامی اعضایی که در این انجمن فعالیت می‌کنند به صورت دلی و افتخاری فعالیت دارند که اقدام این افراد که به بیماران خدمات رسانی میکنند قابل تقدیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا