اجتماعی

حفاظت از محیط زیست وظیفه عموم مردم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت:حفاظت از محیط زیست در اصل 50 قانون اساسی آمده که بخشی از آن به مردم و بخشی دیگر به مسئولان برمی‌گردد اما حفاظت از محیط زیست، وظیفه عموم مردم است تا شرایط زیستی را به آیندگان نگه داریم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان، در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست که در دشت سهرین زنجان برگزار شد،اظهار داشت:حفظ محیط زیست بدون همراهی مردم میسر نیست و به صرف انتقاد نمی‌توان یاور محیط زیست بود و باید حتما مردم با ارائه راهکار همیار باشند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه برای رسیدن به فرهنگ حفظ محیط زیست باید از آموزش صرف اجتناب شود، تصریح کرد: نمی‌توان بدون مردم و نقش آنها انتظار بهبود شرایط در جامعه را داشت.

وی افزود: حفاظت از محیط زیست در اصل 50 قانون اساسی آمده که بخشی از آن به مردم و بخشی دیگر به مسئولان برمی‌گردد اما حفاظت از محیط زیست، وظیفه عموم مردم است تا شرایط زیستی را به آیندگان نگه داریم.

یافتیان با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست با اینکه هیچ استفاده‌ای از آن نداشته باشیم، متفاوت است، تصریح کرد: تفاوت‌ها را در عمل باید بتوانیم بالانس کنیم یعنی هم از محیط زیست استفاده کنیم و هم در عین استفاده به عنوان امانت که در آموزه‌های دینی نیز آمده از آن حفاظت کنیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و 188 درخواست برای دریافت مجوز در زنجان ثبت شده است، گفت: از این تعداد با 724 درخواست موافقت شده که شامل 62 درصد است.

یافتیان با بیان اینکه یک هزار و 500 واحد صنعتی در استان از محیط زیست مجوز گرفته‌اند، بیان کرد: تنها مخالفت محیط زیست ملاک مخالفت نیست و سایر نهادها نیز در ارائه این مجوز موثر هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه با صدور هیچگونه مجوزی با رعایت استانداردها مخالفت نمی‌شود، گفت: در بسیاری از این موارد نیز با رفع مشکل پرونده مجوز صادر شده است.

وی در خصوص انتقال پسماند واحدهای شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان گفت: دپوی پسماندها در لَندفیل سر دهات حدود 2 سال است که قطعی شده و نظارت لازم در این زمینه صورت می‌پذیرد تا تمام پسماندهای حاصل از صنایع روی به این منطقه منتقل شوند.

یافتیان در خصوص محل قبلی دپوی پسماند اظهار داشت: حدود 9 میلیون تُن پسماند در محل قبلی دپو شده بود که با رای دستگاه قضایی در اختیار دولت قرار داده شده و به عنوان سرمایه و ثروت ملی قرار است عیارسنجی شود که درآمد حاصل از آن در راه توسعه استان هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سه ایستگاه سنجش هوا در استان زنجان فعال است، عنوان کرد: طبق اطلاعات این ایستگاه‌ها تنها علت آلایندگی هوا در زنجان ریزگردها بوده و مانند شهرهای بزرگ آلایندگی ناشی از سوخت نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان در خصوص ریزگردها خاطرنشان کرد: واقعیت این است که با توجه به منطقه‌ای که در آن هستیم و در اقلیم خشک زندگی می کنیم، ریزگردها با ما خواهد بود که دلایل مختلفی دارد اما باید بتوانیم ریزگردها را مدیریت کنیم.

یافتیان افزود: ریزگردها فقط مختص فصل تابستان نیست و در سایر فصول نیز ممکن است وجود داشته باشند لذا آموزش و پرورش، آموزش مجازی را همواره به عنوان یک جایگزین باید داشته باشد ضمن اینکه آلودگی‌های اخیر زنجان طبق داده‌های ایستگاه‌ها فقط بر اثر ریزگردها بوده و ناشی از سایر آلاینده‌ها نبوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه قوانین مربوط به محیط‌بانان باید اصلاح شود اما اصلاح آن زمان‌بر بوده و نیاز به تصویب قوانین دارد، گفت: محیط‌بانان حق عملیات آفندی را ندارند و فقط به‌صورت پدافندی باید عمل کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا