اقتصاد

تعریف محدوده‌های حفاظتی گَوَنی با شرایط جدید از الزامات است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ناصر فغفوری با اشاره به اینکه توسعه معدنی، صنعتی و اقتصادی استان با ۲ پیوست عدالت محوری و توجه به مسائل زیست محیطی خواسته و تاکید نمایندگان مجلس و استاندار زنجان است، افزود: باید با پیوست عدالت محوری، مردم از ثمرات مسئولیتهای اقتصادی در سفره‌های خود بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: مسائل زیست محیطی هم باید به دور از افراط و تفریط در حدی که به سلامت جامعه و محیط زیست، صدمه نزند، انجام شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، اصلاح محدوده حفاظت شده محیط زیستی استان به منظور رفع مشکل گون را از چالش‌ها و دغدغه‌های مهم معدنکاران استان عنوان کرد و گفت: سالیان زیادی است که محدوده حفاظت شده استان زنجان ثابت مانده است و زمانیکه این محدوده مشخص شد، نوع پوشش گیاهی و جانوری آن بسیار متفاوت از حال حاضر بود.

فغفوری با اشاره به اینکه، بیشتر استانها، اصلاح محدوده حفاظت شده محیط زیستی را دارند، اظهار داشت: هدف از این اصلاح، این است که مناطق جدید با پوشش گیاهی مناسب تر و گونه جانوری بهتر به آنها اضافه شده و در مقابل، مناطقی از این محدوده های حفاظت شده که دیگر ارزشی از نظر گونه گیاهی و جانوری ندارند، اما مناطق معدنی عظیمی داخل آنها است را حذف کنند تا مورد استفاده فعالیت‌های اقتصادی قرار گیرد.

وی گفت: نه تنها استان زنجان، بلکه شمالغرب به همین شکل است و بر اساس قوانین گَونی اگر به ازای هر هکتار، بیش از ۲۰۰ گون باشد، نباید هیچ فعالیت معدنی در آن انجام شود.

رییس سازمان صمت استان زنجان با اشاره به تراکم زیاد پوشش گیاهی گون در منطقه شمال غرب و تاکید بر اصلاح قوانین و بازنگری در تعریف محدوده‌های گونی افزود: مسئله مهم این است که در این مناطق، جایی وجود ندارد که در یک هکتار ۲۰۰ گون نداشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا