با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

تعرفه دو برابری برق در سال جدید برای ماینرها، چه عاقبتی برای صنعت ماینینگ در کشور دارد؟

تعرفه برق ماینینگ یا استخراج ارزهای مجازی طبق مصوبه اسفند ماه ۹۹ وزارت نیرو تقریبا دو برابر شده و بهای هر کیلو وات ساعت برق مصرفی از ۹۶۵۰ به ۱۶۵۷۴ ریال رسید. این موضوع با نویدی که دیروز وزیر نیرو درباره «برنامه‌ای گشایشی» برای فعالان رمز ارز بود کاملا مغایرت دارد و فعالان این حوزه معتقد هستند که وزیر نیرو کمر به قتل این صنعت در ایران بسته است.

منتشر شده

در

تعرفه دو برابری برق در سال جدید برای ماینرها، چه عاقبتی برای صنعت ماینینگ در کشور دارد؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امروز مصوبه‌ای از وزارت نیرو رسانه‌ای شد که در روزهای پایانی اسفند ماه به تصویب رسیده و تاکنون فعالان رمز ارز از آن آگاهی نداشتند. بر اساس این مصوبه جدید به علاوه بر اینکه قیمت برق مصرفی تقریبا ۲ برابر شده است دامنه ساعت اوج مصرف نیز به روزهای بیشتری اختصاص یافته و از همین رو عملا قیمت برق بیشتر از حد عادی خواهد شد.

این مقررات جدید ۱۶ام فروردین ماه ابلاغ شده و به نظر می‌رسد دقیقا همان برنامه‌ای باشد که وزیر نیرو از آن به عنوان یک برنامه گشایشی و در راستای شعار امسال کشور یاد کرده بود، غافل از اینکه فعالان رمز ارز معتقدند مصوبه فعلی رسما نابود کردن این صنعت در ایران است. باید گفت در حال حاضر وزارت نیرو قیمتی برای برق تعیین کرده که تقریبا بیش از دو برابر از نرخ برخ در کشورهای منطقه است.

در مصوبه وزارت نیرو پیش‌بینی شده است که تامین برق از ۴ طریق برای فعالان استخراج ارزهای مجازی میسر است. آنان می‌توانند برق مصرفی خود را از طریق نیروگاه تجدید پذیر یا از طریق سرمایه‌گذاری در بهینه‌سازی و همچنین با نصب و بهره‌برداری از نیروگاه‌های حراتی تامین کنند. اتصال به شبکه و خرید انرژی برق از شرکت‌های برق نیز یکی دیگر از روش‌های اعلام شده از سوی توانیر در این مقرره است. این موضوع نیز از صحبت‌هایی بود که وزیر نیرو عصر دیروز صحبت از آن کرده بود.

«امید علوی»  و نایب رییس انجمن بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید بر هیچکس پوشیده نیست که نرخ انرژی در کشور بسیار پایین تر از حد جهانی است اما او تاکید کرد که وزیر نیرو می‌خواهد با نابود کردن و ایجاد تبعیض برای یک صنعت، مشکل برق کشور را حل کند: «ایران قادر به تولید ۶٠٠٠٠ مگاوات برق در هر ساعت است و کل مصرف قانونی و غیرقانونی صنعت استخراج کمتر از ۶٠٠ مگاوات است. به این اعداد دقت کنید؛ آیا صنعتی که کمتر از ۱ درصد مصرف برق کشور را دارد باید تاوان سو مدیریت و فاصله نرخ برق ایران و جهان را بپردازد؟»

علوی با اشاره به قول‌هایی که وزیر نیرو درباره گشایش در صنعت استخراج رمز ارز داده بود می‌گوید که «افزایش ۷٠ درصدی نرخ برق که امروزه رخ داده است باعث ایجاد موانع زیاد در این صنعت می شود این هیچ سنخیتی با نام امسال که مانع زدایی است، ندارد.»

او با تاکید بر اینکه وزارت نیرو نرخ را دقیقا «به سر گردنه» هدایت کرده به دیجیاتو می‌گوید: «قبل از سال ۹۸ به ما می‌گفتند شما مصرفی ندارید و ما روی خود را آنور می کنیم، بعد از آن که قیمت بیتکوین بالا رفت آنها به فکر تدوین قانون و افزایش نرخ برق افتادند اما جالب است وزیر نیرو بجای حل مشکل برق و آب کشور هر روز صبح قیمت بیتکوین را چک می‌کند. ایشان نرخ برق را برابر با بیت‌کوین ۸٠ هزار دلاری محاسبه نموده اند و سرمایه گذارانی که در این بخش سرمایه گذاری کرده اند و راه پس و پیش ندارند را در دام تغییر نرخ برق قرار داده اند.»

 

او با طرح این پرسش که کدام صنعت می تواند هر سال با تغییر نرخ حامل انرژی فعالیت نماید؟  هیچ صنعتی با ۳۰۰۰ ساعت خاموشی در سال نمی‌تواند دوام بیاورد: «سه ماه که برق را ۳٠٠٠ تومان به استخراج کنندگان رمز ارز می‌فروشند و ما راهی جز خاموشی نداریم در بقیه سال هم ۲۷٠٠ ساعت هر موقع که دوست داشته باشند برق این صنعت را قطع میکنند، مثل دو ماهی که در زمستان گذشته باعث شد این صنعت با خاک سیاه یکسان بشود.»

علوی می‌گوید وعده دروغین دادن به فعالان یک صنعت کار درستی نیست. او در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند خبر خوش یا همان راه گشایشی برای فعالان رمز ارز باشد به دیجیاتو می‌گوید: «به نظر بنده برای دلگرم کردن سرمایه گذاران بخش تجدید پذیر از نام آنها سوءاستفاده شده و رسما سر آنها را با یک کنتور دو طرفه شیره مالیده‌اند. چه جذابیتی در خرید برق نیروگاه های تجدید پذیری که برق دائم ندارند برای ماینرها وجود دارد ؟ چه تسهیلاتی برای آنها قائل شده اند ؟»

علوی در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه جدید باعث مهاجرت سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه خواهد شد یا خیر به دیجیاتو می‌گوید: «فعالان ایرانی به روسیه و کشورهای منطقه می‌روند. کسانی که ماندند هم زمین‌گیر شده‌اند و تمام سرمایه‌شان را در داخل هزینه کرده‌اند وگرنه هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد که این فعالیت را با این شرایط در ایران ادامه بدهد.»

 

او با تاکید بر اینکه هدف رمز ارزها مبارزه با سلطه دلار است می‌گوید که این اقدامات وزارت نیرو مایع مسرت و شادی آمریکا خواهد شد و دشمنی با ایران است: «هدر رفتن سرمایه‌های داخلی از دیگر عواقب این مصوبه خواهد بود.»

متن کامل مصوبه جدید وزارت نیرو از این لینک قابل دریافت است.

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فناوری اطلاعات

قانون جهش تولید دانش‌بنیان به دولت ابلاغ شد

رئیس مجلس قانون جهش تولید دانش‌بنیان را به دولت ابلاغ کرد.

منتشر شده

در

توسط

قانون جهش تولید دانش‌بنیان به دولت ابلاغ شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در نامه‌ای قانون جهش تولید دانش بنیان را برای اجرا ابلاغ کرد. این طرح اواخر فروردین امسال به‌تصویب نمایندگان رسید. این طرح قرار است بخشی از قوانین حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌ سازی نوآوری‌ها و اختراعات مصوب سال ۱۳۸۹ را اصلاح کند.

بر این‌اساس شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان به ریاست رئيس‌جمهوری جایگزین شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری می‌شود.

در این شورا، قرار است سیاست‌های کلان در حوزه حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان تصویب شود. البته در این رابطه مخالفانی هم وجود داشت که معتقد بودند بهتر است شورای جدیدی شکل نگیرد و درعوض این وظایف قانونی به معاونت علمی و فناوری سپرده شود.

یکی دیگر از نکات مهم این است که قوه قضاییه مکلّف شده به‌منظور رسیدگی به تمامی اختلاف‌ها در زمینه‌های علمی و فناوری بین اشخاص (شامل حقیقی و حقوقی)، فناوران و نخبگان، شعبه یا شعب تخصصی در شوراهای حل اختلاف و دادگاه‌ها تشکیل دهد.

براساس این قانون ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود شرکت‌های نوپا نیز به‌رسمیت شناخته می‌شود. بسیاری امیدوار هستند با این قانون مشکل استارتاپ‌ها برای ورود به بورس حل شود.

این طرح پس از تصویب در مجلس، برای اصلاح برخی عبارات چند بار بین شورای نگهبان و مجلس در رفت‌وآمد بود تا اینکه ۲۱ اردیبهشت‌ شورای نگهبان آن را تأیید کرد.

امروز، ۳۱ اردیهشت‌ماه، هم قالیباف در نامه‌ای این قانون را برای اجرا به ابراهیم رئیسی ابلاغ کرد. براساس قانون، رئیس‌جمهور ۵ روز فرصت دارد تا این قانون را به دستگاه اجرایی ابلاغ کند.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

دکتر زارعیان از واگذاری ۱۰۰ هزارپورت ADSL در تمامی مناطق خبر داد

معاون تجاری ومشتریان شرکت مخابرات ایران در نشست هم اندیشی و تقدیر از فعالان عرصه ارتباطات و تببین اهداف و رویکردهای جدید شرکت مخابرات با تاکید برا اینکه عزم جدی در واگذاری ADSL وجود دارد تصریح کرد : هفته آینده واگذاری ۱۰۰ هزارپورت ADSL که به صورت بیت استریم پیش بینی شده است را به تمامی مناطق ابلاغ می کنیم .

منتشر شده

در

توسط

دکتر زارعیان از واگذاری ۱۰۰ هزارپورت ADSL در تمامی مناطق خبر داد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در نشست هم اندیشی یک روزه ای که در مشهد مقدس با حضور مدیران ارشد شرکت مخابرات، اعضای هیات مدیره و مدیران استانهای سراسر کشور برگزار شد دکتر زارعیان و معاون تجاری شرکت مخابرات ایران با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه یکی از برنامه های جدی ما در سال جاری واگذاری ADSL به صورت بیت استریم است افزود: برای مناطقی که عملکرد خوبی در زمینه این واگذاری ها داشته باشند طرح تشویقی در نظر گرفته شده است . امیدواریم که این ۱۰۰ هزار پورت زودتراز موعد مقرر به نتیجه برسد و ما بتوانیم تعداد پورت را بالا ببریم .

وی با بیان اینکه مصوبه بیت استریم از سال ۱۳۹۶ تصویب شد و به دلایل مختلف از جمله مشکلاتی در در قرارداد و در خود مصوبه موجب طولانی شدن اجرا آن شد گفت : در بحث واگذاری به صورت بیت استریم هم شرکت های FCP وهم شرکت های Servco فعال که در گذشته عملکرد خوبی داشته اند را مد نظر قرار دادیم . و تا کنون برای تحقق این امر با ۸ شرکت FCP قرارداد امضا شد . همچنین برای مشارکت دیگر شرکت های Servco فراخوان همکاری داده شد .

معاون تجاری و مشتریان شرکت مخابرات ایران افزود : برنامه سال جاری مخابرات در بحث ارایه سرویس مبتنی بر همکاری مشترک با همه شرکت های فعال در حوزه ITاست .

 

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

وجود ارتباطات و فناوری اطلاعات باعث شده تا کسب و کارها از محدوده‌های جغرافیایی نیز فراتر روند

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت:از زمان شیوع ویروس کرونا، همه بر نمود واقعی ICT در حوزه توسعه کسب و کارها شاهد بودند و مشخص شد که این حوزه چه میزان می‌تواند حتی کسب و کارهای سنتی را گسترش دهد و چه میزان می‌تواند در توسعه و شناساندن کسب و کارها کمک کند و وجود ارتباطات و فناوری اطلاعات باعث شده تا کسب و کارها از محدوده‌های جغرافیایی نیز فراتر روند

منتشر شده

در

توسط

وجود ارتباطات و فناوری اطلاعات باعث شده تا کسب و کارها از محدوده‌های جغرافیایی نیز فراتر روند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حامد سرائی به مناسبت هفته ارتباطات، با بیان اینکه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تبدیل به بخش تفکیک‌ناپذیر از زندگی شخصی افراد و کسب و کارها شده ‌است، اظهار کرد: نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات را می‌توانیم به چند بخش، نقش حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه کسب و کارها، در حوزه بهره‌وری و بهبود روند انجام کارها و حوزه دولت الکترونیک با عنوان نمود مطلوب از بکارگیری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه‌های اجرایی، اجتماعی و مدیریتی، تقسیم کرد.

وی افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا، همه بر نمود واقعی ICT در حوزه توسعه کسب و کارها شاهد بودند و مشخص شد که این حوزه چه میزان می‌تواند حتی کسب و کارهای سنتی را گسترش دهد و چه میزان می‌تواند در توسعه و شناساندن کسب و کارها کمک کند و وجود ارتباطات و فناوری اطلاعات باعث شده تا کسب و کارها از محدوده‌های جغرافیایی نیز فراتر روند.

این مسئول با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه کسب و وکارهای تخصص محور است، تصریح کرد: شاید در نگاه اول تصور کنیم با توسعه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کسب و کارهای مبتنی بر سطوح پایین کاری از بین می‌رود، اما براساس بررسی‌های صورت گرفته به ازای حذف هر فرصت اشتغال با تخصص پایین ۲.۵ فرصت اشتغال با تخصص بالا ایجاد می شود و این حوزه به توسعه کسب و کارهای تخصص محور کمک کرده و محدودیت زمانی کسب و کارها را از بین برده‌است.

سرائی با اشاره به اینکه زمینه دیگری که ICT برای کسب و کارها ایجاد کرده بهبود فضای کسب و کار است که کسب و کارها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان و با ساده‌ترین روش مجوزهای لازم برای شروع یا تمدید کسب و کار خود را به دست آورند که به واسطه زیرساخت‌های دولت الکترونیک فراهم می‌شود، ادامه داد: ICT در رفع موانع پیش روی کسب و کارها نیز موثر است. همچنین این حوزه در اقتصاد هم نمود زیادی دارد و رویکردی که درحال پیشروی است و در کشورهای پیشرفته هم انجام می‌گیرد حرکت از سوی اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دیجیتال است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان با بیان اینکه درحال حاضر ICT در بسیاری از کسب و کارها ورود و رسوخ کرده و اگر ICT را از کسب و کارهای متعدد جدا کنیم شاید دیگر آن کیفیت و کارایی لازم را نداشته ‌باشند، همانند نقش این حوزه در صنعت، کشاورزی، گردشگری، عنوان کرد: استفاده از ظرفیت ICT در حوزه کشاورزی و حرکت به سمت کشاورزی هوشمند موجب مصرف بهینه آب می‌شود. همچنین در کسب و کارهای گردشگری نیز استفاده از ظرفیت این حوزه علاوه بر جذب گردشگر از داخل کشور، امکان جذب گردشگر از خارج کشور را نیز فراهم کرده‌است.

این مسئول با بیان اینکه هدف مطلوب در استفاده از ظرفیت ICT در دولت الکترونیک یعنی شهروندان و کسب و کارها از محل زندگی یا کار خود بدون نیاز به مراجعه به سازمان‌های دولتی بتوانند خدمات خود را به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنند که باعث بهبود رفاه اجتماعی و ارتقای ارزش اجتماعی می‌شود، گفت: اگر دولت الکترونیک به درستی محقق شود دستاوردهای خیلی خوبی همانند افزایش شفافیت عملکرد دستگاه‌های دولتی، پاسخگویی به موقع دستگاه‌ها، توسعه نواوری برای کسب و کارهای خصوصی و.. خواهد داشت که با اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته توسعه‌های زیادی در حوزه ارتباطات و اینترنت در استان داشته‌ایم و درحال تلاش برای رسیدن به شرایط مطلوب‌تر نیز هستیم، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از بستر ICT در استان بسیار مهم است که‌ کسب و کارها می‌توانند از آن استفاده کنند و در تلاشیم به واسطه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به توسعه اقتصاد بخش‌های محروم جامعه با کمک بخش خصوصی در روستاها بپردازیم که توسعه کسب و کارهای روستا محور به واسطه فضای مجازی موجب می‌شود جوانان روستایی بتوانند از دل روستا به کسب و کارهای ارزنده و پر رونقی دست یابند و محرومیت از روستا و شهرهای محروم مرتفع شود.

ادامه مطلب

برترین ها