اجتماعی

برگزاری مسابقات آزاد کشوری چاقوسازی در زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: با مشارکت و همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان، خوشه چاقو و سایر دستگاه‌های اجرایی استان، اولین دوره مسابقات آزاد کشوری در رشته چاقوسازی برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان ،سید سعید صفوی در جلسه‌ای با مدیرکل و معاونان اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان گفت: با توجه به این‌که چاقوی زنجان به‌عنوان میراث چندین هزارساله این استان شناخته می‌شود بر این مبنا اولین دوره مسابقات آزاد کشوری چاقوسازی در زنجان با هدف شناسایی استادکاران و نخبگان چاقوسازی برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان با تاکید بر ضرورت آموزش صنعت چاقوسازی به نسل جدید برای پیشگیری از مغفول ماندن این صنعت دیرینه‌ افزود: در همین راستا اقدام به برگزاری مسابقات آزاد کشوری چاقوسازی در زنجان خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان هم در این جلسه تصریح کرد:نخستین دوره مسابقات ملی مهارت در رشته ملیله‌سازی خردادماه امسال توسط اداره فنی و حرفه‌ای و سایر دستگاه‌های دولتی در زنجان برگزار شد و امیدواریم مسابقات آزاد کشوری چاقوسازی را هم با همکاری و مشارکت یکدیگر در شهریورماه برگزار کنیم.

محمدرضا انصاری بیان کرد: چاقوی زنجان به‌عنوان یکی از اصیل‌ترین صنایع‌دستی این استان مطرح است و شهرت و آوازه این صنعت حتی در خارج از مرزها نیز پیچیده است، هنری که قدمت چندین هزارساله داشته و همواره هنرمندان خوش‌ذوق را به اشتغال در این بخش جذب کرده است و‌ آنان توانسته‌اند باسلیقه خود فلزی که کاربردی ندارد را به‌عنوان یکی از پرکاربردترین وسیله‌ها تبدیل ‌کنند.

وی گفت: برای حفظ، نگهداری و احیای صنعت چاقوی زنجان باید با ترغیب و تشویق پیشکسوتان، جوانان و افراد علاقه‌مند به این رشته تلاش کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا