اجتماعی

با راهکار مقطعی نمی‌توان با خشکسالی مقابله کرد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به به موقعیت خشکسالی و کم آبی کشور، گفت: فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری راهکاری مناسب برای تبدیل تهدید سیل به فرصت است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،خلیل آقاجانلو با اشاره به این که اجرا و توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در همه نقاط فعال است، اظهارکرد: در مناطقی که پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده بود خسارات ناشی از سیل به حداقل رسید.

وی با بیان اینکه آنچه در سیاست‌های محوری دنبال می شود اصل رضایتمندی مردم و جوامع محلی است، تصریح کرد: بیش از 70 درصد موضوع مدیریت سیلاب باید به موضوع اقدامات پیشگیرانه باشد و فعالیت های حفظ منابع طبیعی و همچنین اقدامات آبخیزداری و آبخوان داری در کاهش خسارات سیل و پیشگیری از سیلاب گامی موثر و مهم به شمار می رود.

این مسئول به موقعیت جغرافیایی کشور و قرارگیری ایران در پهنه خشک اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلات کم آبی و خشکسالی در ایران موضوع سیلاب یک فرصت است و اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور مطلوب است و با اجرا و توسعه پروژه‌های آبخیز می‌توان خطرات سیل را به فرصت تبدیل کرد.

این مقام مسئول حفظ خاک، احیاء پوشش گیاهی، تغذیه آبخوان ها، پر آبی چاه ها و قنات های خشک، کاهش پدیده گرد و غبار، پایداری فعالیت‌ها و استمرار رونق تولید از اهداف اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور است و بدون مديريت جامع نمي‌توان به رفع مشکل کمبود آب اميدوار بود.

وی ادامه داد: با مديريت جامع حوزه آبخيز و کمترين هزينه، مي‌توان وضعيت را کنترل کرد. بدون مديريت جامع نمي‌توان به رفع مشکل کمبود آب اميدوار بود و بروز سيلاب‌هاي متعدد در چنين شرايطي نيز دور از تصور نيست.

اين مقام مسئول خشکسالي را پديده‌اي مهم تلقي و يادآوري كرد: نمي‌توان با اجراي طرحهاي مقطعي با خشکسالي مقابله کرد؛ در حالي که هم اکنون فقط در حوزه‌هاي کوچک، مديريت جامع آب به اجرا درآمده و عمده فعاليتها در بخش سدسازي معطوف شده است.

وي با اشاره به اينکه اثرات اقدامات مديريتي در کوتاه مدت مشخص نمي‌شود، تصريح کرد: اگر براي مقابله با پديده خشکسالي به دنبال اثرگذاري طرح‌ها هستيم، بايد اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در اولويت قرار گيرد؛ با کمترين هزينه و کنترل و پخش سيلاب، مي‌توان با خشکسالي مقابله کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا