اجتماعی

بالا بودن هزینه فرهنگی کفاف برنامه های اوقاف و امور خیریه را نمی دهد

رئیس اوقاف و امور خیریه زنجان با اشاره به اینکه اوقاف و امور خیریه یک دستگاه فرهنگی است که بودجه دولتی دریافت نمی کند و هزینه برنامه های خود را از محل درآمد موقوفات تامین می کند، گفت: بالا بودن هزینه فرهنگی کفاف برنامه های ما را نمی دهد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان ،محمدتقی فاتحی‌نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته وقف با اشاره به برنامه‌های دهه وقف اظهار داشت:دیدار با آیت الله حسینی زنجانی و امام جمعه زنجان، همایش علما، روحانیون و ائمه جماعات در تاریخ 10 مهر ماه در زینبیه اعظم زنجان، غبارروبی امامزاده سید ابراهیم، ویزیت رایگان در کلینیک شفیعیه از محل موقوفات، توزیع بسته های معیشتی، انشانویسی در خصوص جایگاه وقف، برگزاری محفل انس با قران، برپایی ایستگاه همه واقف باشیم و دیدار با خانواده شهدا و واقفین برای این دهه پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان زنجان 523 مورد موقوفه با یک هزار و 149 رقبه وجود دارد، اضافه کرد: همچنین 172 مسجد شهری و 445 مورد مساجد روستایی در زنجان وجود دارد و در مجموع 637 مورد اماکن اسلامی شهری و روستایی در استان وجود دارد.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته درآمد موقوفات 15 میلیارد و 927 میلیون تومان بود که 18 میلیارد و 762 میلیون تومان اجرای موقوفات داشتیم، تصریح کرد: در 6 ماهه امسال نیز 16 میلیارد و 762 میلیون تومان درآمد موقوفات است که 12 میلیارد و 27 میلیون تومان اجرای نیات شده است.

فاتحی نژاد تصریح کرد: مشارکت در تامین هزینه تحصیلی دانش‌آموزان بی‌بضاعت و مساعدت مالی در قالب طرح مهر تحصیلی، مشارکت در تامین هزینه‌های درمانی در قالب طرح مهر تندرستی، مشارکت در تامین معیشت فقرا در قالب طرح دست‌های مهربانی، کمک در تامین هزینه کفن و دفن و هزینه‌های هیئات عزاداری و مشارکت در بازسازی اماکن مذهبی در کارنامه این مجموعه ثبت شده است.

وی با بیان اینکه موازی‌کاری یکی از آسیب‌های مراکز فرهنگی استان است، گفت: وجود مراکز فرهنگی متعدد باعث اتلاف وقت و بودجه‌های فرهنگی و از بین رفتن اعتماد مردم می شود. اوقاف و امور خیریه یک دستگاه فرهنگی است که بودجه دولتی دریافت نمی‌کند و هزینه برنامه‌های خود را از محل درآمد موقوفات تامین می‌کند؛ بالا بودن هزینه فرهنگی کفاف برنامه‌های ما را نمی‌دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه کمک در هزینه‌های تعزیه‌داری، مسابقات قرآنی، خانواده‌های زندانیان، اعزام زائر به مشهد و عتبات عالیات در دستور کار این اداره قرار دارد، اضافه کرد: پارسال برای ۳۳۱ موقوفه فاقد سند در زنجان سند صادر و طی شش ماهه امسال نیز برای ۴۰ موقوفه سند اخذ شد.

وی با یادآوری اینکه اوقاف و امور خیریه یک دستگاه فرهنگی است که بودجه دولتی دریافت نمی کند و هزینه برنامه های خود را از محل درآمد موقوفات تامین می کند، گفت: بالا بودن هزینه فرهنگی کفاف برنامه های ما را نمی دهد.

رئیس اوقاف و امور خیریه زنجان با اشاره به اینکه اولویت ما برخورد قاطع با موقوفه خواری است و از هیچ تلاشی برای تصرفات زمین موقوفات دریغ نخواهیم کرد، گفت: برخی مسئولان در حوزه وقف سکوت کردند حمایت از وقف موجب افزایش درآمد موقوفات می شود و رسانه نیز در این زمینه سهیم هستند.

فاتحی نژاد با بیان اینکه سال گذشته در حوزه موقوفه خواری 105 پرونده در مراجع قضایی تشکیل شد گفت: امسال نیز 57 مورد پرونده تشکیل و در حال رسیدگی است.

این مسئول با اشاره به ایجاد وقف های جدید در زنجان افزود: 34 مورد وقف جدید شامل زمین کشاورزی، زمین بایر و کمک به نیازمندان در زنجان ثبت شده است.

 وی با اشاره به تهیه و تامین جهیزیه برای قشر نیازمند و تجهیزات پزشکی برای بیمارستان ها از محل درآمد موقوفات گفت: در سال 3 میلیون تومان وقف قرانی داریم که کافی نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا