اقتصاد

ایجاد مجتمع‌های گلخانه‌ای با هدف تامین اشتغال جوانان

رئیس پارک فاوا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه می‌توان در محوطه‌های نزدیک شهر مجتمع‌های گلخانه‌ای را با هدف تامین اشتغال جوانان ایجاد کنیم، کنیم: این مقوله به کسب درآمد و معیشت جوانان بیکار و دانشجویان کشاورزی کمک خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدجعفر صدیق‌دامغانی‌زاده در جمع خبرنگاران و در حاشیه جلسه توسعه اقتصاد دیجیتال استان زنجان، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و نام‌گذاری سال، اظهار کرد: اقتصاد دیجیتال می‌تواند برای آینده استان ارزآور و بسیار موثر باشد؛ چرا که عمده صنایع‌، قابلیت تزریق دانش را دارند.

وی با اشاره به اینکه نگاه‌ کردن به جوانان موضوع مهم و کار سختی است، افزود: ساخت یک گلخانه ۵ هکتاری با یک سرمایه‌گذار، شدنی است اما این مسئله مستقیما کمکی به اشتغال و اقتصادآفرینی جوان نخواهد داشت.  

این مسئول با اشاره به فعالیت گلخانه‌های بزرگ استان و احداث گلخانه‌هایی در این رابطه در زنجان به عنوان شهر پایلوت، ادامه داد: به عبارتی، الگوی شبکه‌ای از گلخانه‌های کوچک و کوچک مقیاس خواهیم داشت که مساحتی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ متر دارند و ما آغاز به‌ کار اولین مجموعه را به‌صورت آزمایشگاهی در استان بنا به تصمیم‌گیری‌های اخذ شده را شاهد خواهیم بود.  

با بیان اینکه اگرچه گفته می‌شود گلخانه زیر ۱۰۰۰ متر اقتصادی نیست، اذعان کرد: کاری که تاکنون در پارک فاوا انجام شده به طور نمونه گلخانه‌های تا ۳۰۰ متر را نیز اقتصادی کردیم.  

وی با اشاره به اینکه می‌توان در محوطه‌های نزدیک شهر مجتمع‌های گلخانه‌ای را با هدف تامین اشتغال جوانان ایجاد کنیم، اضافه کرد: این مقوله به کسب درآمد و معیشت جوانان بیکار و دانشجویان کشاورزی کمک خواهد کرد.  

رئیس پارک فاوا با اشاره به ساخت و آغاز مرحله آزمایشگاهی گلخانه همچنین محاسبه برداشت و مدل اقتصادی این کار، خاطرنشان کرد: این گلخانه‌های کوچک مقیاس مثل یک واحد تجاری اجاره داده می‌شوند که فعلا با ساخت یک گلخانه نمونه به نحوه ارائه تسهیلات و توافقات خواهیم رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا