اقتصاد

امور مالیاتی زنجان بیش از ۲۵۰۰ میلیارد ریال به حساب شهرداری واریز کرد

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: سال گذشته بیش از ۲۵۸۰ میلیارد و ۹۰۷ میلیون ریال مالیات بر ارزش‌افزوده از محل شهرداری‌ها به حساب شهرداری زنجان واریز شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، فیروز شکوری با اشاره به یکی از محل‌های هزینه‌کرد مالیات بر ارزش‌افزوده، اظهار کرد: از نرخ ۹ درصد قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، ۳ درصد به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای توسعه پایدار شهری و روستایی واریز می‌شد که این نرخ افزایش یافت.

وی افزود: سال گذشته بیش از ۲۵۸۰ میلیارد و ۹۰۷ میلیون ریال از محل شهرداری‌ها به حساب شهرداری زنجان و بیش از ۵۷۸ میلیارد و ۳۳۸ میلیون ریال نیز به حساب شهرداری ابهر واریز شده است.

این مقام مسئول با اشاره به افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده، ادامه داد: از دی‌ماه سال گذشته سهم شهرداری و دهیاری‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده افزایش یافت و از ۳ درصد به ۴ درصد رسید.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان تصریح کرد: مالیات بر ارزش‌افزوده مصداق واقعی عدالت مالیاتی است که هیچ باری بر دوش تولیدکننده نمی‌گذارد و مصرف‌کنندگان با توجه به میزان مصرف‌شان، مالیات پرداخت می‌کنند، ضمن آنکه حدود یک‌سوم آن خرج عمران و آبادانی شهرها تا دورترین نقاط محروم استان می‌شود و به عبارتی باعث توسعه متوازن خواهد شد.

شکوری یادآور شد: اطلاع‌رسانی صحیح و بهنگام از نحوه مصارف حاصل از درآمدهای مالیاتی و تبیین و تشریح کارکردها و آثار پرداخت مالیات موجب همکاری و مشارکت بیشتر مردم شده و اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که اخذ مالیات به‌ وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای شهروندان و فرزندان‌شان است، تمایل و رغبت ایشان برای پرداخت مالیات بیشتر می‌شود که در این راستا لازم است همه ارگان‌ها و نهادهای اجرایی استان با امور مالیاتی همراه شوند.

گفتنی است مالیات بر ارزش‌افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع براساس درصدی از ارزش‌افزوده کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ می‌شود، ولی مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات، تولید و توزیع به عنصر مرحله بعدی زنجیره انتقال می‌یابد تا نهایتاً توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت شود.

مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیاتی است که همه عرضه‌کنندگان کالاها و خدمات (مودیان این نظام مالیاتی) باید علاوه ‌بر بهای کالا یا خدمت عرضه‌ شده، به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران اخذ و به‌ صورت دوره‌ای (فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا