اقتصاد

امروز تدبیر کنیم ، فردا دیر است

استاندار زنجان گفت:برای مشکل کمبود آب استان، اگر امروز تدبیر نکنیم، قطعا در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود و شاید ما نیز مثل برخی از استانها، نتوانیم مشکلات حوزه آب را حل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی با بیان اینکه در تخصیص و توزیع اعتبارات استانها، باید با نگاه به وضعیت نسبی استانها و بر اساس عدالت اقدام شود، اظهار داشت: این مورد در خصوص زنجان، سالها است که رعایت نشده است و این در حالی است که نزدیک به یک درصد سرانه ( 450 میلیارد تومان ) را به حساب خزانه واریز کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه مسیرهای مختلفی برای پیگیری افزایش اعتبارات استانی وجود دارد گفت: مولدسازی نکته مهمی است که باید جدی گرفته شود.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه وضعیت اعتبارات هزینه و تملک استان نسبت به استان های دیگر به ویژه استان های همجوار خوب نیست، تصریح کرد: میانگین حقوق کارمندان استان به غیر از چند دستگاه دولتی، از استان های همجوار حدود 2میلیون تومان پایین‌تر است و شرمنده کارمندان استان هستیم.

افشارچی افزود: این موضوع مهم، باید از سوی مجلس مورد توجه و پیگیری ویژه قرار گیرد.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه در استان برای هر پروژه ای، دست به دامن دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های متولی می شویم، گفت: مجلس در این خصوص باید نگاه متفاوتی داشته و به مزیت نسبی استانها نگاه کند.

افشارچی با بیان اینکه هفت درصد بودجه کشور به استان‌ها اختصاص دارد و مابقی اعتبارات متمرکز است افزود: همین مسئله امکان برنامه ریزی و اقدامات لازم را سخت و گاهی حتی غیر ممکن می‌کند.

وی حدود 75درصدی نسبت درآمد استان به هزینه را موضوع قابل تامل و مهم عنوان کرد و گفت: این رقم امسال نیز افزایش خواهد یافت و باید با استان های دیگر سنجیده شود.

استاندار زنجان با بیان اینکه  استان زنجان برای کشور آورده دارد و به ویژه در بخش مالیات بر ارزش افزوده رقم قابل توجهی است، اظهار داشت: اگر بخشی از این درآمد مصوب و  به استان برگردد، امکان انجام و پیشرفت در کارها میسر می شود.

 افشارچی گفت: می توان از محل حقوق دولتی معادن از یک سو و تسریع در مولد سازی از سوی دیگر، انرژی بیشتری برای انجام امور و  تکمیل طرح های نیمه تمام استان صرف کرد.

وی  در ادامه به مشکل آب استان اشاره کرد و گفت: از بدو تصدی مدیریت اجرایی استان مسئله آب استان با صرف انرژی مضاعف پیگیری شده است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزارت نیرو در این زمینه همکاری کرده اند.

 افشارچی اظهار داشت:  اما برای مشکل کمبود آب استان،  اگر امروز  تدبیر نکنیم، قطعا در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود و شاید ما نیز  مثل برخی از استانها، نتوانیم مشکلات حوزه آب را حل کنیم.

استاندار زنجان با بیان اینکه متخصص ترین افراد حوزه آب را در حوزه مدیریت استان داریم تصریح کرد : طرح های مطالعاتی برای سر شاخه های شمالی تهم، کینه ورس  و.. انجام شده است که برای طرح های تکمیلی ورود  وزارتخانه الزامی است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا