با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

افزایش 3برابری واردات گوشی‌های شیائومی در ایران

مقایسه‌ی آمار گوشی‌های وارداتی در خرداد ۱۴۰۰ با بازه‌ی زمانی مشابه سال پیش، حاکی از افزایش ۳٫۳ برابری واردات و افزایش ۳٫۷ برابری فروش گوشی‌های شیائومی در بازار ایران است.

منتشر شده

در

افزایش 3برابری واردات گوشی‌های شیائومی در ایران

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در بازه زمانی تیرماه ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰، حدود ۱۷٫۵ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه وارد و ۱۶٫۲ میلیون دستگاه در شبکه فعال شده است. بر اساس آمارهایی که انجمن واردکنندگان در اختیار زومیت گذاشته، در خردادماه سال جاری ۸۱۱ هزار دستگاه گوشی شیائومی وارد کشور شده و ۵۸۱ هزار دستگاه از همین برند فعال شده است؛ درحالی‌که این آمار در بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته به‌ ترتیب تنها برابر با ۲۴۵ هزار و ۱۵۵ هزار دستگاه بوده است.

سهم فروش برندهای موبایل در ایران

به‌صورت کلی، در سال ۹۹ حدود ۱۶ میلیون دستگاه تلفن‌ همراه وارد کشور شد که کمی بیشتر از واردات گوشی در سال ۱۳۹۸ بود. در سال ۹۸، بیشترین سهم بازار موبایل با ۵۶ درصد به سامسونگ تعلق داشت و پس از آن نوکیا با ۱۷ درصد، هواوی با ۹ درصد، شیائومی با ۷ درصد، اپل با ۵ درصد و آنر با ۳ درصد قرار داشتند.

نمودار واردات برند گوشی موبایل در سال ۹۹

سهم تعدادی واردات گوشی به تفکیک برند در سال ۹۹

سامسونگ همچنان حدود نیمی از بازار موبایل ایران را در سیطره‌ی خود دارد؛ اما به نظر می‌رسد تمایل خریداران ایرانی در حال تغییر به‌ سمت شیائومی است. در واقع طبق آماری که انجمن واردکنندگان موبایل اتاق بازرگانی ایران در اختیار زومیت قرار داده، طی بازه زمانی تیرماه ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰، تعداد ۸ میلیون و ۴۷ هزار دستگاه موبایل با برند سامسونگ در مقابل چهار میلیون و ۵۹۱ هزار دستگاه گوشی شیائومی وارد کشور شده است؛ این آمار، سهم ۴۶ درصدی سامسونگ در برابر سهم ۲۶ درصدی شیائومی را نشان می‌دهد.

نمودار سهم تعدادی واردات برندهای گوشی موبایل از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات گوشی به‌ تفکیک برند در ۱۲ ماه گذشته

مقام سوم واردات برندهای تلفن همراه به کشور به نوکیا با ۲ میلیون و ۲۶۷ هزار دستگاه می‌رسد؛ پس از نوکیا، هواوی با ۸۵۰ هزار دستگاه سهم ۵ درصدی، اپل با ۶۳۱ هزار دستگاه سهم ۴ درصدی و آنر با واردات ۲۰۸ هزار دستگاه سهم یک درصدی از واردات گوشی به کشور را دارند.

مقایسه واردات و خرید برندهای گوشی موبایل

سامسونگ

گوشی‌های سامسونگ با واردات ۸ میلیونی و فعال‌سازی ۷٫۷۶ میلیونی، با اختلاف محبوب‌ترین گوشی‌های بازار موبایل ایران هستند. با نگاه نزدیک‌تر به نمودارهای زیر، می‌توان متوجه روند صعودی آمار واردات و فعال‌سازی گوشی‌های سامسونگ شد؛  اما همان‌طور که در ادامه خواهیم دید، این افزایش به‌ اندازه و وضوح رشد گوشی‌های شیائومی نیست.نمودار مقایسه میزان واردات و فعالسازی گوشی سامسونگ از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات (چپ)، فعال‌سازی (راست) و ارزش (خطوط قرمز) گوشی‌های سامسونگ در ۱۲ ماه گذشته

شیائومی

با نگاهی به نمودارهای آماری واردات و خرید، افزایش استقبال ایرانیان از گوشی‌های شیائومی به‌وضوح مشخص است:

نمودار مقایسه میزان واردات و فعالسازی گوشی شیائومی از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات (چپ)، فعال‌سازی (راست) و ارزش (خطوط قرمز) گوشی‌های شیائومی در ۱۲ ماه گذشته

سهم ارزشی گوشی‌های شیائومی در بازار ایران در خرداد ۱۴۰۰ برای اولین بار از سامسونگ بیشتر شده است

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، فروش و فعال‌سازی گوشی‌های شیائومی در خردادماه سال جاری رشد درخور توجهی تجربه کرده است. سهم شیائومی از بازار گوشی ایران همواره حدود نیمی از سهم سامسونگ بوده، اما ماه گذشته ۸۱۱ هزار دستگاه گوشی شیائومی وارد بازار ایران شده است که با آمار ۸۵۲ هزار عددی سامسونگ فاصله‌ی زیادی ندارد. نکته‌ی جالب‌تر پیشی‌ گرفتن ارزش گوشی‌های واردشده‌ی شیائومی از سامسونگ است؛ به‌طوری‌که ارزش گوشی‌های شیائومی واردشده در خردادماه برابر با ۲۰۴ میلیون دلار و ارزش گوشی‌های سامسونگ واردشده در همین بازه برابر با ۱۵۹ میلیون دلار است. این یعنی متوسط قیمت گوشی‌های شیائومی وارداتی بیشتر از گوشی‌های سامسونگ است.

نوکیا

فروش گوشی‌های برند نوکیا در بازار بین‌المللی کاهش شدیدی یافته است؛ اما این گوشی‌ها هنوز در ایران طرفدار دارند. نوکیا در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۲۰ تنها ۰٫۷ درصد از سهم بازار جهانی را به‌ خود اختصاص داده بود؛ اما سهم این برند از بازار موبایل ایران در ۱۲ ماه گذشته برابر با ۱۳ درصد است. با توجه به نمودار واردات و فعال‌سازی گوشی‌های نوکیا طی یک‌ سال اخیر متوجه می‌شویم با اینکه واردات گوشی‌های این برند نوسان زیادی داشته و در برخی ماه‌ها به‌شدت کم بوده است، خرید آن‌ها در بازار همواره روند ثابتی را نشان می‌دهد.

نمودار مقایسه میزان واردات و فعالسازی گوشی نوکیا از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات (چپ)، فعال‌سازی (راست) و ارزش (خطوط قرمز) گوشی‌های شیائومی در ۱۲ ماه گذشته

به‌صورت کلی، در بازه زمانی تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰، حدود دو میلیون دستگاه گوشی نوکیا در شبکه فعال شده است که این مقدار با سهم تعدادی واردات گوشی‌های این برند فاصله چندانی ندارد.

هواوی

هواوی که زمانی یکی از قدرتمندترین بازیگران بازار موبایل ایران بود، این روزها شرایط خوبی ندارد و واردات و مصرف گوشی‌های این برند طی ماه‌های اخیر همواره کاهشی بوده است. واردات گوشی‌های هواوی در تیر و مرداد سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه بود؛ اما این مقدار در خرداد سال جاری به کمتر از ۱۰ هزار دستگاه کاهش پیدا کرده است. 

نمودار مقایسه میزان واردات و فعالسازی گوشی هواوی از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات (چپ)، فعال‌سازی (راست) و ارزش (خطوط قرمز) گوشی‌های شیائومی در ۱۲ ماه گذشته

اپل

موضوع جالب در مورد گوشی‌های اپل این است که برخلاف دیگر برندها، هنوز سهم قابل توجهی از واردات گوشی‌های این برند به‌صورت مسافری است؛ تا جایی‌ که در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور سال گذشته، واردات مسافری گوشی‌های اپل از واردات رسمی پیشی گرفت. در تمام نمودارهای آورده‌شده در این مطلب، سهم گوشی‌هایی وارداتی مسافری با رنگ زرد در انتهای ستون‌های آبی مشخص شده‌اند، اما این مقدار برای سایر برندها به‌قدری کم است که به‌زحمت می‌توان متوجه آن شد و در نمودار، تنها اپل به‌وضوح دیده می‌شود.

نمودار زیر حکایت از مقدار واردات و فعال‌سازی بالای گوشی‌های اپل در ماه‌های انتهایی سال گذشته دارد.

نمودار مقایسه میزان واردات و فعالسازی گوشی اپل از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات (چپ)، فعال‌سازی (راست) و ارزش (خطوط قرمز) گوشی‌های شیائومی در ۱۲ ماه گذشته

به‌طور کلی در بازه زمانی تیرماه ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰، حدود ۵۴۵ هزار گوشی اپل در شبکه فعال شده است.

سهم فعال‌سازی گوشی‌های جی پلاس در شبکه حدود ۱۴ هزار، آنر ۳۶ هزار و موتورولا کمتر از ۴ هزار دستگاه است.

نمودار سهم تعدادی مصرف / فعالسازی برندهای گوشی موبایل از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

واردات گوشی موبایل به‌ تفکیک ماه

بیشترین واردات گوشی موبایل از تیرماه ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰ مربوط به دی‌ماه با ۲ میلیون و ۵۰ هزار دستگاه و کمترین واردات مربوط به آذرماه با تنها ۸۸۰ هزار دستگاه است. این موضوع به‌ دلیل اختصاص یافتن ارز به شرکت‌های واردکننده پس از چند ماه رخ داد و تا پایان سال واردات گوشی وضعیت خوبی داشت.

با آغاز سال جدید، به‌ دلیل تعطیلی شرکت‌ها و البته تمایل کمتر مردم به خرید پس از تعطیلات، مقدار واردات تا ۹۸۰ هزار دستگاه کاهش یافت. واردات در ماه بعد با اندکی افزایش و در خردادماه با افزایش دو برابری مواجه شد. در خردادماه حدود دو میلیون دستگاه موبایل وارد کشور شد.

نمودار میزان واردات و خرید گوشی موبایل از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰ به تفکیک ماه

بررسی مقدار فعال‌سازی گوشی در شبکه تلفن همراه نشان می‌دهد در آبان ۹۹ کمتر از یک میلیون دستگاه خریداری شده؛ هرچند کاهش خرید در پاییز ۹۹ نشان‌دهنده کاهش واردات گوشی و به‌ تبع آن، قیمت‌های بالای گوشی همراه است.

بیشترین مقدار فعال‌سازی گوشی در شبکه پس از خردادماه، به بهمن و سپس اسفندماه مربوط می‌شود. با توجه به کاهش یافتن قیمت موبایل پس از اختصاص ارز به مقدار کافی و اشباع بازار، انتظار افزایش خرید مردم می‌رفت؛ البته نقش ماه‌های انتهایی سال در فروش گوشی را نباید دست‌ کم گرفت.

سهم برندها از ارزش بازار موبایل ایران

سهم ارزشی واردات گوشی‌های سامسونگ در بازه زمانی تیرماه ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۱/۴ میلیارد دلار، گوشی‌های شیائومی ۹۳۴ میلیون، گوشی‌های اپل ۶۸۱ میلیون، هواوی ۱۴۲ میلیون، آنر ۳۳ میلیون، جی پلاس ۱۸ میلیون، نوکیا ۵۲ میلیون و موتورولا ۸ میلیون دلار بوده است.

نمودار ارزش واردات برندهای گوشی موبایل از تیر ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰

طبق معمول، جالب‌ترین نکته‌ی نمودار فوق، سهم ارزشی بالای اپل است. درحالی‌که آیفون تنها ۴ درصد از سهم بازار ایران را به‌ خود اختصاص داده‌ است، ۲۰ درصد از ارزش بازار موبایل ایران متعلق به اپل است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

تپسی در پی اختلال سامانه سوخت، مابه‌تفاوت هزینه بنزین دولتی و آزاد را پرداخت می‌کند

اختلال در سامانه سوخت کشور منجر به کاهش تعداد رانندگان فعال ناوگان تپسی و افزایش درخواست کاربران شد که این امر افزایش موقتی قیمت‌‌ها را رقم زد. از همین روی تپسی برای کنترل قیمت‌ها دست به کار شد و با انجام اقداماتی مانند پرداخت مابه‌التفاوت هزینه بنزین دولتی و آزاد به رانندگان و اعطای طرح‌های تشویقی به آن‌ها، در جهت کاهش هزینه سفرها گام برداشت.

منتشر شده

در

توسط

تپسی در پی اختلال سامانه سوخت، مابه‌تفاوت هزینه بنزین دولتی و آزاد را پرداخت می‌کند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اختلالی که روز گذشته در سامانه هوشمند سوخت کشور به وجود آمد، باعث ایجاد شرایط غیر عادی برای ناوگان تپسی شد. به نحوی که تعداد درخواست برای سفر به شکل محسوس افزایش، تعداد رانندگان فعال این پلتفرم کاهش و ترافیک سطح شهر نیز افزایش پیدا کرد.

‎با عدم قبول درخواست سفر توسط رانندگان و کاهش عرضه و با تغییر ناگهانی این پارامترها، قیمت‌های سفر موقتا و به صورت خودکار افزایش غیر معمولی داشتند.

به گزارش روابط عمومی تپسی، این شرکت بلافاصله با انجام اقدامات مختلف، توانست سرویس‌دهی را حفظ و به شرایط حالت عادی برگرداند.

پرداخت ما به التفاوت هزینه بنزین دولتی و آزاد به رانندگان فعال تپسی، کنترل دستی قیمت سفرها برای جلوگیری از افزایش غیر متعارف، فعال کردن طرح‌های تشویقی برای رانندگان پاره وقت و غیر فعال برای افزایش تعداد رانندگان فعال و اطلاع‌رسانی درباره جایگاه‌های فعال سوخت از جمله اقدامات تپسی در این راستا است.

لازم به ذکر است طرح‌های ذکر شده، امروز نیز ادامه داشته تا تپسی بتواند در شرایط پیش‌آمده، سرویس‌دهی مطلوبی به کاربران خود داشته باشد.

گفتنی است اختلال در سامانه سوخت کشور از ظهر روز گذشته آغاز و با وجود حل مشکل در بسیاری از شهرها، همچنان در برخی نقاط مانند تهران این مشکل پابرجا بوده و وزیر نفت از رفع مشکل سوخت‌گیری با کارت سوخت طی یکی دو روز آینده خبر داده است.

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، این اختلال ناشی از حمله سایبری بوده و منشا آن از خارج کشور بوده است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

تمامی زیرساخت‌‌های ارتباطی و مخابراتی کشور بدون هیچ مشکلی در حال خدمات‌رسانی هستند

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد که تمامی زیرساخت‌‌های ارتباطی و مخابراتی کشور بدون هیچ مشکلی در حال خدمات‌رسانی هستند.

منتشر شده

در

توسط

تمامی زیرساخت‌‌های ارتباطی و مخابراتی کشور بدون هیچ مشکلی در حال خدمات‌رسانی هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات، در پی اختلال به وجود آمده در سامانه جایگاه‌های سوخت و نگرانی افکار عمومی از تسّری این اختلال به زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی به آگاهی می‌رساند تمام سامانه‌های ارتباطی و مخابراتی در سراسر کشور بدون هیچ‌گونه اختلالی در حال ارائه خدمات هستند.

بر اساس پیگیری‌های انجام شده و با تلاش کارشناسان وزارت نفت اختلال به وجود آمده در سامانه‌های جایگاه‌های سوخت نیز در حال رفع است و در ساعات آینده به تدریج به حالت پایدار باز می‌گردد.

این اطلاعیه وزارت ارتباطات در شرایطی است که پذیرش حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت رسانی بعد از بررسی‌های متعدد از طرف کارشناسان شرکت ملی فراوده‌های نفتی و نهادهای مرتبط دیگر همچنان از طرف برخی مسئولان پذیرفته نشده اما از آنسو توسط شورای عالی امنیت ملی مورد تایید قرار گرفته است.

حمله سایبری به و اختلال در عملکرد پمپ‌های بنزین

به هر روی انتشار این اطلاعیه خود مبنی بر آن است که این حمله سایبری صحت داشته و وزارت ارتباطات نیز شکل‌گیری آن را پذیرفته است.

 

گفتنی است، «علی فروزنده»، سخنگوی وزارت نفت پیش از این با بیان اینکه سامانه کارت سوخت از مدار خارج شده است، اعلام کرده بود سهمیه‌ها حفظ خواهد شد، زیرا سامانه آفلاین است.

لازم به ذکر است از ظهر امروز مراجعان به جایگاه‌های سوخت کشور برای دریافت بنزین با کارت هوشمند سوخت با مشکل مواجه بودند.

از خرابی دستگاه کارت‌خوان تا پذیرش حمله سایبری

از سویی دیگر، «امین رضانواز» سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور نیز در گفتگو با صدا و سیما گفته «دستگاه‌های کارت‌خوان‌ سوخت به دلیل مسائل نرم‌افزاری و مستهلک شدن تجهیزات به مشکل خورده است.» او تاکید کرده همه متخصصان وزارت نفت در حال رفع مشکل هستند و تلاش دارند تا این مشکل برطرف شود اما «هیچ پیش بینی برای حل مشکل وجود ندارد.»

اختلال ناگهانی دستگاه‌های کارت سوخت و خرابی همه این دستگاه‌ها به طور همزمان دور از ذهن بود. هرچند در نهایت رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌های کل کشور را در گفتگو با تجارت نیوز تایید کرد و گفت: «این مشکل در حال بررسی است. از ساعتی قبل امکان سوخت‌گیری در بسیاری از پمپ بنزین‌ها وجود ندارد.»

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

تجهیز اپل واچ سری ۸ به سنسور اندازه‌گیری قند خون قوت گرفت

تامین‌کنندگان اپل در حال حاضر مشغول توسعه قطعاتی برای سنسورهای نسل بعدی برای اپل واچ سری ۸ هستند که می‌توانند قند خون افراد را اندازه‌گیری کند.

منتشر شده

در

توسط

تجهیز اپل واچ سری ۸ به سنسور اندازه‌گیری قند خون قوت گرفت

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اپل و تامین کنندگان آن روی سنسورهای مادون قرمز با طول موج کوتاه که از سنسورهای متداول برای دستگاه‌های درمانی است، کار می‌کنند. این سنسورها به اپل واچ امکان می‌دهد تا قند خون کاربران را اندازه‌گیری کند. شایعه پایش قند خون روی اپل واچ سری ۷ نیز بارها شنیده شده بود، اما ظاهرا شاهد ان در نسل بعدی خواهیم بود. گزارش جدید می‌گوید که اپل روی یک تکنیک خاص کار می‌کند.

 

شرکت‌های Ennostar و Taiwan Asia Semiconductor روی LEDهای مادون قرمز با طول موج کوتاه کار می‌کنند که کاربردهای بسیاری از جمله اندازه‌گیری قند خون دارد. این گزارش با اطلاعات پتنت اپل که سیستم مشابهی را توصیف می‌کند، مطابقت دارد. ویژگی‌های اپل واچ به مرور زمان تکامل پیدا کرد و در سری ۶ شاهد استفاده از سنسور اکسیژن خون بودیم.

 
 

 

اکنون اپل واچ قادر به پایش ضربان قلب، تشخیص سقوط و پایش اکسیژن خون است که با اضافه شدن اندازه‌گیری قند خون، کامل‌تر از همیشه خواهد شد. به گزارش وال استریت ژورنال، اندازه‌گیری قند خون یکی از ویژگی‌های متعددی است که کوپرتینویی‌ها به دنبال اضافه کردن آن به اپل واچ سری ۸ هستند. اندازه‌گیری سطح قند خون به نمونه خونی افراد احتیاج دارد و گنجاندن این ویژگی در اپل واچ سری ۸، کار بزرگی محسوب می‌شود.

ادامه مطلب

برترین ها