اقتصاد

ارزش صادارت زنجان 45درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: در پنج ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 260میلیون دلار صادرات به وزن حدود 115هزار تن داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 45درصد افزایش در ارزش و 8درصد افزایش در وزن بود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،گنج‌خانلو میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی استان را  حدود 2هزار و 262دلار  اعلام و اظهار کرد: به لحاظ آمار کشوری، افزایش ارزش کالاهای صادراتی در مدت مشابه برای کل کشور3/22درصد و در وزن صادراتی 5/3 درصد کاهش داشتیم.

 وی به کالاهای صادراتی هم اشاره کرد و گفت: بیشترین میزان شمش روی با 77درصد و سایر کالاها به ترتیب شامل ترانسفورماتور و متعلقات آن، پروفیل، میلگرد، نبشی، شمش فولادی، کاغذ فلوتینگ و تست لاینر، مقوا، مفتول مسی، شمش، سرب، لبنیات، فیلم پلی پروپیلن، رب گوجه، رب انار  و  آبغوره، از جمله  مهمترین کالاهای صادراتی  استان بود که در ردیف بعدی صادرات قرار دارند.

مدیرکل گمرک استان زنجان عمده کشورهای مقصد صادراتی 5ماهه  امسال از گمرک استان را هم  به ترتیب ترکیه در ردیف اول با 65درصد سهم ارزشی، عراق با 11درصد در ردیف دوم ،  امارات متحده عربی با  7درصد در رده سوم،  و کشورهای پاکستان، هند، آفریقای جنوبی، روسیه، گرجستان، آذربایجان و تایوان را  در ردیف های بعدی اعلام کرد.

گنج‌خانلو گفت : مقصد صادرات کشور ایران 32درصد به کشور چین، 14درصد به کشور عراق، 13 درصد  به کشور امارات، 11درصد به ترکیه و بقیه به سایر کشورها بوده است.

وی رتبه گمرک استان به لحاظ ارزش صادرات در بین 103گمرک کشور را رتبه ۱۵ اعلام کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا