با ما همراه باشید

اجتماعی

احیای سرای ملک بازار زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان اظهار داشت: جلسه‌ای در راستای بازسازی و احیاء سرای ملک بازار تاریخی زنجان با حضور شهردار منطقه 3، رئیس اداره اوقاف زنجان، هیئت‌امنای بازار تاریخی زنجان و مالکین و سرقفلی داران سرای ملک در سالن کنفرانس اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان زنجان تشکیل شد.

منتشر شده

در

احیای سرای ملک بازار زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند در جلسه مالکان سرای ملک با روسای ادارات مختلف در قالب ستاد مانع زدایی با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر تنها از 50 درصد این مجموعه استفاده می‌شود و برای عملیاتی شدن طرح رفع موانع و احیاء سرای ملک بازار زنجان، کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی از سرای ملک بازدید کردند و مشکلات و موانع را جمع‌آوری کردند و در جلسات مختلف موردبررسی و ارزیابی قرار گرفت تا زمینه ­هایی برای رفع آنها فراهم شود.

وی اظهار کرد: پس از انجام فعالیت‌های مرمتی مانند مرمت حجره‌ها، آواربرداری، مرمت طاق‌ها، نما و داخل حجره‌ها، کف سازی، محوطه‌سازی و … به مجموعه‌ای زیبا تبدیل شد که برای راه‌اندازی آن نیازمند همکاری مالکان حجره‌ها، دستگاه‌های اجرایی و یا بخش خصوصی هستیم. حيات سرای تاريخی ملك وابسته به رفت‌وآمد حجره‌داران است و استفاده از اين بنا به‌عنوان انبار به روند تخريب اين سرا سرعت می ­بخشد.

ارجمند خاطرنشان کرد: در صورت رضایت مالکان، معاونت میراث‌فرهنگی می‌تواند فعالیت‌های مرمتی موردنیاز را به‌صورت مشارکتی انجام دهد و قرار شد موانعی مانند وجود سرویس بهداشتی و ترانس برق فشارقوی با همکاری شهرداری منطقه 3 زنجان برطرف شود و اداره اوقاف مشکلات و مسائل مالکیتی این سرا را برای مالکان برطرف کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان تصریح کرد: درصورتی‌که مالكان سرا براي انعقاد تفاهم‌نامه مرمت مشارکتی حاضر شوند ادامه مرمت و بازگشايی کامل سرا محقق می­شود. با توجه به اینکه مرمت‌های پیشین تحت عنوان بازارچه صنایع‌دستی انجام‌گرفته و از اعتبارات صنایع‌دستی در این زمینه استفاده‌شده است، ازاین‌رو انجام فعالیت‌های مربوط به صنایع‌دستی مورد تأکید است.

ارجمند بر ضرورت همکاری مالکان برای استفاده مطلوب‌تر از فضای ایجادشده در این سرا تأکید کرد و افزود: اين سرا در دل بازار و مركز شهر زنجان موقعيت مناسبی براي جذب گردشگر دارد. همکاری مالکان می‌تواند این سرا به سرای فعال تبدیل کند.

وی ادامه داد:«طی سال‌های اخیر درزمینه احیای بخش‌های مختلف مجموعه بازار تاریخی زنجان مانند سرای ناصری اقدامات مرمتی مطلوب و مناسبی اجراشده است.

گفتنی است سرای ملک زنجان در مرکز بافت بازار زنجان و در راسته اصلی ‌بازار پائین در جوار گرمابه حاج داداش و سرای گلشن واقع‌شده است. سرای ملک زنجان دارای ۵ ورودی است. از این ۵ ورودی ۴ ورودی آن فرعی و ۱ ورودی آن اصلی محسوب می‌شود. سرای ملک علاوه بر ورودی که آن را به راسته اصلی بازار متصل می‌کند. دارای چهار ورودی دیگر نیز است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

باید با ابزار راه شهیدان مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم

استاندار زنجان بر ضرورت الگوگیری از راه و سیره شهدا در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: با ابزار راه شهیدان باید مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم.

منتشر شده

در

توسط

باید با ابزار راه شهیدان مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محسن افشارجی در کنگره 3535 شهید استان زنجان با بیان اینکه شهدا عندربهم یرزقون هستند، پس قدردانی ما از این آسمانی‌های خیلی جای بحث ندارد، اظهار داشت: این کنگره می‌تواند نماد قدردانی از خانواده شهدا محسوب می‌شود، چرا که حقشان هم بود که از بودن عزیزانشان در کنارشان بهره ببرند ولی از این حق گذشتند که به اقتدار کشورشان کمک کنند.

وی تصریح کرد: برگزاری چنین کنگره‌هایی به عنوان نماد تشکر از خانواده‌های شهدا است که اگر چه حقشان بود در کنار عزیزان باشند اما از آنها گذشتند تا انقلاب حرکت جدیدی را در دنیای نوین امروز آغاز کند.

استاندار زنجان خاطر نشان کرد: برگزاری این کنگره در واقع تشکر از ایثارگران و جانبازان نظام اسلامی و مردم همیشه در صحنه‌ای است که برای پاسداشت انقلاب تا پای جان ایستاده‌اند.

افشارچی با بیان اینکه خداوند در قرآن برای شهدا صفاتی را بیان می‌کند، ادامه داد: یکی از این صفات معامله با خدا است که پاداش آن را بهشت تعیین کرده است. 

استاندار زنجان ادامه داد: شهدا الگویی برای سلوک فردی و اجتماعی و حکمرانی محسوب می‌شوند و همانگونه که در قرآن کریم آمده است شهدا با معامله با خداوند متعال جنت را به دست آوردند.

وی با بیان اینکه کسانی که شهید می‌شوند شهید زندگی می‌کنند و هر جا در مقابل خوف و حزن باخته‌ایم در برابر دشمن نیز ایستادگی کم بوده است، افزود: شهدا در برابر دشمنان نترسیده و خوف و حزن به خود راه ندادند تا پیروز شدند.

این مقام مسئول بر ضرورت الگوگیری از راه و سیره شهدا در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: با ابزار راه شهیدان باید مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم.

ادامه مطلب

اجتماعی

بازگشت آرامش به جایگاه های عرضه سوخت

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان از بازگشت عرضه بنزین و نفتگاز به روال استفاده از کارت سوخت در جایگاه های استان خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

بازگشت آرامش به جایگاه های عرضه سوخت

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حمید حبیبی اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی و جهادی کارکنان، سیستم عرضه سوخت در جایگاه ها احیا و به حالت عادی و با استفاده از کارت سوخت بازگشت.

وی افزود: هم استانی های عزیز می توانند بدون هیچگونه دغدغه و مشکلی از سهمیه ۱۵۰۰۰ریالی موجود در کارت سوخت شخصیشان استفاده کرده و بنزین یا نفتگاز دریافت کنند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان تصریح کرد: از ۶۰ باب جایگاه عرضه کننده بنزین و نفتگاز موجود در استان، تعداد ۳۵ جایگاه سیستم سامانه هوشمند در آن ها بارگذاری شده و طبق جدول، سوخت عرضه می کنند.

ادامه مطلب

اجتماعی

فعالیت راهدارخانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از نیمه آبان ماه آغاز می شود

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان زنجان از آغاز فعالیت راهدارخانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از ۱۵ آبان ماه خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

فعالیت راهدارخانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از نیمه آبان ماه آغاز می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،جواد یوسفی  اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل سرما و ضرورت حضور راهداران در جاده‌های استان زنجان، ۳۰ راهدارخانه در استان آماده خدمات‌رسانی می‌شوند.

وی با بیان اینکه فعالیت راهدار خانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از ۱۵ آبان ماه آغاز می‌شود، افزود: مابقی راهدارخانه‌ها از اول آذرماه فعال می‌شوند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر راهداران استان زنجان در آمادگی کامل بوده و در صورت نیاز خدمات‌رسانی می‌کنند.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان زنجان ادامه داد: بیش از ۳۰ راهدارخانه با ۵۰۰ نفر نیرو و ۲۶۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری در ایام زمستان به هم‌وطنان خدمات‌رسانی می‌کنند.

یوسفی عمر ناوگان راهداری استان زنجان رابین ۲۰ تا ۲۵ سال عنوان کرد و کرد و گفت: تعمیر و نگهداری این ماشین‌آلات نیازمند ۶ میلیارد تومان اعتبار است که تاکنون ۳ میلیارد آن تخصیص‌یافته است.

وی بیان کرد: هر چه اعتبار برای نوسازی ناوگان راهداری افزایش یابد خدمات بهتری ارائه می‌شود اما تلاش این ناوگان ارائه خدمات به بهترین شکل با همین اعتبارات است

ادامه مطلب

برترین ها