با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

آمادگی پلتفرم‌های ایرانی برای ارائه خدمات به آذربایجان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با همتای آذربایجانی خود از اعلام آمادگی پلتفرم‌های ایرانی برای ارائه خدمات به جمهوری آذربایجان خبر داد. این خبر درحالی مطرح می‌شود که سال ۱۳۹۸ نیز بین این دو کشور قرار‌دادی در این زمینه به امضاء رسیده بود.

منتشر شده

در

آمادگی پلتفرم‌های ایرانی برای ارائه خدمات به آذربایجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،درحالی‌که این روزها در دنیای سیاست،ارتباط خوبی بین دولتمردان ایران با جمهوری آذربایجان برقرار نیست؛ اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در اجلاس وزیران ارتباطات و حملونقل کشورهای در حال توسعه که در ترکیه در حال برگزاری است، با وزیر ارتباطات و حملونقل جمهوری آذربایجان مذاکرهای مختلف در مورد افزایش ترانزیت ترافیک داده از شمال به جنوب، آمادگی پلتفرمهای ایرانی برای ارائه خدمات در آذربایجان، راهاندازی مرکز داده مشترک وداشتهاند.

آنطور که روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داده، در دومین روز اجلاس وزیران ارتباطات و حملونقل کشورهای در حال توسعه در استانبول، عیسی زارعپور دیدارهای دوجانبه با سایر هیاتهای شرکتکننده داشته است. از جمله دیدارهای دو جانبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفتوگو با رشاد نبیاف، وزیر ارتباطات و حملونقل جمهوری آذربایجان بود. دو طرف در این دیدار ضمن بررسی زمینههای مشترک، توافق کردند در حوزه تعاملات بینالمللی همکاریهای خود را گسترش دهند و با برگزاری نمایشگاههای مشترک توانمندیهای بخش خصوصی در حوزه ارتباطات را تقویت کنند.

زارعپور پس از این دیدار با اشاره به اهمیت موضوع ترانزیت ترافیک داده از شمال به جنوب گفت:جمهوری آذربایجان میتواند در ارتباط با ترانزیت ترافیک داده نقش کلیدی ایفا کند. در این دیدار ابراز علاقه خودمان را درباره راهاندازی مراکز داده مشترک بین دو کشور اعلام کردیم، مراکزی که میتواند میزبان محتواها و خدمات بینالمللی پرکاربرد باشد و برای کاربران هر دو کشور کیفیت کاربری بهتری را ایجاد کند.

همچنین در این دیدار زارعپور ابراز علاقه خود درباره راهاندازی مراکز داده بین دو کشور را اعلام کرد، مراکزی که میتوانند میزبان محتواها و خدمات بینالمللی پرکاربرد باشد و برای کاربران هر دو کشور کیفیت کاربری بهتری ایجاد کند.

تبیین ظرفیت شرکتهای فن‌آور، پلتفرمهای ایرانی و همگرایی دو کشور برای تعامل با پلتفرمهای منطقهای از دیگر مباحث مطرح‌شده در این دیدار دوجانبه بود. از سوی دیگر، اعلام آمادگی پلتفرمهای ایرانی برای ارائه خدمات در جمهوری آذربایجان از دیگر محورهای مورد بحث در این نشست بود که مورد تأکید وزیر ارتباطات ایران و حملونقل آذربایجان قرار گرفت.

این اولین بار نیست که وزارت ارتباطات ایران با وزیر ارتباطات جمهوری آذربایجان برای همکاری پلتفرمهای ایرانی با این کشور یا راه‌اندازی مراکز نوآوری به توافق میرسند. تیر ماه سال ۱۳۹۸ هم سه کشور آذربایجان، روسیه و ترکیه در مذاکراتی که در عمارت کلاه فرنگی انجام شد، بر سر ایجاد یک بازار منطقهای در حوزه فناوری اطلاعات و طرح سهم منطقی مناسب از آینده اقتصاد دیجیتال در دنیا به مذاکره نشستند.

اجلاس ۴ جانبه در کلاه فرنگی

همان زمان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یعنی محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که در اولین جلسه همکاری مشترک در آذربایجان (باکو) تفاهمنامهای برای ایجاد یک مرکز حمایت از نوآوری و خلاقیتها داشتهاند که این مرکز در حال تشکیل است. همچنین امین قلیزاده، وزیر ارتباطات آذربایجان در آن دوران، نیز در نشست مذاکره با وزیر ارتباطات ایران خبر داد که آن‌ها با ایران در حوزه استارتاپها فعالیت دارند و جلسههایی نیز در این خصوص برگزار کردهاند که در آینده نیز پیگیری خواهد شد.

این گفتوگوها و جلسهها در حالی تقریبا از سه سال پیش مطرح بود که تا کنون خروجی هیچکدام از این مذاکرهها با کشوری همچون جمهوری آذربایجان منتشر نشده و مشخص نیست کدام شرکت استارتاپی ایران در آذربایجان ارائه خدمات کرده‌اند و آیا مراکز نوآوری راه‌اندازی شده‌اند؟ در این شرایط حالا هم در قدمی دوباره قرار است ایران در زمینه افزایش ترانزیت ترافیک داده از شمال به جنوب و آمادگی پلتفرمهای ایرانی برای ارائه خدمات به آذربایجان همکاری بیشتری داشته باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

شناسایی ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین در مهرماه امسال

دادستان کل کشور با بیان اینکه در مهرماه امسال ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین شناسایی شده‌ است، خبر از ارسال پیام هشدار برای ۲۶ هزار و ۸۰۰ مورد از این بازی‌ها داد و عنوان کرد که این کار می‌تواند بسیار موثر باشد.

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین در مهرماه امسال

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری، در نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه با بیان اینکه در مهرماه امسال ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین شناسایی شده‌ است،اظهار داشت: برای ۲۶ هزار و ۸۰۰ مورد از این بازی‌ها پیام هشدار ارسال شده که این پیام‌ها می‌تواند نسبتاً موثر باشد.

دادستان کل کشور، در نشست شورای عالی قوه قضاییه، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، تعداد ۱۴ هزار و ۶۹۰ شماره تلفنی که از سوی این بازی‌های قمار آنلاین به بانک‌ها داده شده، شماره تلفن‌های نامعتبر است.

منتظری همچنین بر ضرورت برخورد قاطع و بازدارنده دادستان‌ها با متخلفان و متهمان بازی‌های قمار آنلاین تاکید کرد.

 

پرونده‌های ده ساله و فراموش شده

محمد کاظمی فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به اقدامات این مرکز در راستای توسعه و تقویت سامانه‌های نظارت هوشمند بر پرونده‌های معوق گفت: در فاز اول اقدامات در این راستا، فهرست پرونده‌های معوق بیش از یک سال به تفکیک استان، شعبه، شماره پرونده و سن آن قابل گزارش‌گیری و پیگیری شده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه در میان این پرونده‌های معوق، پرونده‌هایی در برخی شعب وجود دارد که سن آنها از یک تا بیش از ده سال است، گفت: امکان مشاهده و نظارت بر این پرونده‌ها در داشبوردهای مدیریتی مدیران ارشد قوه قضائیه وجود دارد.

کاظمی‌فرد همچنین در اینباره گفت: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تا پایان سال جاری، تعداد دیگری از ابزارهایی که با استفاده از آنها بتوان بر داده‌ها نظارت هوشمندی داشت را به بهره‌برداری خواهد رساند.

او با بیان اینکه از ابتدای شروع مسیر هوشمندسازی قوه قضائیه تا به امروز حدود ۷۰ سامانه متعدد توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسیده است، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این عدد تا پایان سال به ۱۰۰ سامانه خواهد رسید.

او افزود:این سامانه‌ها که داده‌های دستی را به داده‌های ماشینی تبدیل می‌کنند، در داشبوردهای مدیریتی مدیران قضائی قرار گرفته است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

پهنای باند اینترنت به گفته مرکز ملی فضای مجازی کاهش نداشته است

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه پهنای باند اینترنت کاهش نداشته، اعلام کرد دلیل اختلالات اخیر توسعه‌نیافتن شبکه ثابت کشور و تمرکز بر توسعه ارتباطات سیار است.

منتشر شده

در

توسط

پهنای باند اینترنت به گفته مرکز ملی فضای مجازی کاهش نداشته است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در ماه اخیر به‌ دفعات شاهد اختلال اینترنت بوده‌ایم. اپراتورهای اینترنت ثابت اعلام کردند که مشکل کاهش سرعت و افت کیفیت اینترنت به‌دلیل کمبود پهنای باند در کشور است. ازسویی، شورای عالی فضای مجازی باید مجوز واردات پهنای باند را به شرکت زیرساخت بدهد و براساس شنیده‌ها، از زمان تغییر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزایش ماهانه و موردنیاز کشور در زمینه پهنای باند بین‌الملل اتفاق نیفتاده است.

پس از انتشار این خبر، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: مشکل کاهش کیفیت اینترنت از اول مهر‌ و با شروع دوره تحصیلی جدید دچار مشکل شد. حسین فلاح جوشقانی اضافه کرد «دلیل این اتفاق به‌غیر از افزایش حجم مصرف، این بود که شرکت‌ها به تجهیزات برای توسعه نیاز داشتند؛ اما به‌دلیل مسائل مربوط به تحریم، امکان تکمیل به‌موقع این تجهیزات برایشان سخت شده است.»

حالا ابوالفضل روحانی، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، گفته‌ها مبنی بر مخالفت این مرکز با افزایش پهنای باند در کشور را تکذیب کرده و گفته است منعی برای توسعه پهنای باند اینترنت در کشور وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه پهنای باند اینترنت بین‌الملل کاهش نیافته، تأکید کرد بی‌توجهی به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت و عقب‌ماندگی جدی کشور در این بخش باعث ایجاد اختلالات اخیر شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی گفت تنظیم‌گری وزارت ارتباطات در سال‌های اخیر به نحوی بوده که توسعه ارتباطات ثابت در کشور مزیت رقابتی خود را از دست داده و بر توسعه ارتباطات سیار تمرکز شده است.

وی اضافه کرد:در چنین شرایطی خواه ناخواه افزایش تقاضا برای دسترسی به محتوا یا خدمات داخلی و خارجی موجب اختلال و کاهش کیفیت دسترسی خواهد شد. مخصوصا اینکه در دوسال گذشته با فراگیری بیماری  کرونا ، میزان استفاده از خدمات پرترافیک مثل VOD-ها و آموزش آنلاین به‌شدت افزایش یافته است. این مسئله کمبودها و توسعه‌نیافتگی‌ها در زیرساخت ارتباطی کشور را به‌طور ملموس و به‌صورت عمومی هویدا کرده است.

روحانی همچنین گفت مرکز ملی فضای مجازی از سال ۹۶ پیگیر تغییر معماری شبکه ارتباطی کشور از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود؛ اما همراهی مناسبی در این خصوص شکل نگرفت.

وی افزود: وزیر ارتباطات دوره جدید توسعه ارتباطات ثابت را یکی از اولویت‌های کاری خود قرار داده‌ و نیاز است ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی کشور هم با وزیر در این خصوص همکاری کنند تا هرچه سریع‌تر این عقب‌ماندگی جبران شود.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

تکنولوژی
موبایل
خودرو
کار و کسب
چگونه‌ها
علمی
بررسی‌ها
دیروز
تبلیغات

ورود

Your browser does not support the video tag
ایرانسل
شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

اخبار تکنولوژی

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد
Array
جواد تاجی
۷ ساعت پیش

نسخه بتای شبکه اجتماعی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از ماه آینده رسما در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. اما ظاهرا پلتفرم تازه نفسی که هنوز کار خود را به صورت عمومی آغاز نکرده،‌ در همین قدم‌های اول با حمله هکری روبرو شد و اکانت‌های جعلی بسیاری برای ترامپ و اطرافیانش در شبکه اجتماعی وی با نام «Truth Social» ایجاد شد.

منتشر شده

در

توسط

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در زمانی حدود کمتر از دو ساعت هکرها ظاهرا توانسته‌اند به پلتفرم این شبکه اجتماعی نفوذ کرده و حساب‌های جعلی در آن ایجاد کنند. ظاهرا لینک ثبت‌نامی در وب‌سایت پلتفرم ایجاد شده که کاربران را به دامنه tmediatech.io منتقل می‌کرده است. از طریق همین دامنه که هم اکنون حذف شده، تعداد زیادی اکانت شده و هکرها به این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا کرده و برای ترامپ حساب‌های جعلی ساختند.

شبکه اجتماعی ترامپ

 

آن‌ها با استفاده از حساب جعلی donaldjtrump درباره مواردی از جمله محل اختفای «ملانیا ترامپ» بانوی اول سابق آمریکا صحبت کردند. هکرهای وابسته به گروه Anonymous در بیانیه خود اعلام کردند این تلاش به عنوان بخشی از مبارزه آنلاین آن‌ها علیه نفرت بوده است.

علاوه بر این در گزارش دیگری عنوان شده که شبکه اجتماعی ترامپ از کدهای مشتق شده‌ای استفاده می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند منجر به تنظیم شکایت علیه این پلتفرم شود.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد این شبکه اجتماعی شبیه به توییتر از نظر کدها نیز مشکلاتی دارد، زیرا شبکه اجتماعی Truth کدهای خود را به صورت مستقیم از شبکه اجتماعی منبع باز Mastodon برداشته است که می‌تواند عدم تمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران را تایید کند.

شباهت کد این دو پلتفرم ابتدا توسط کاربران اولیه Truth مشاهده شده و یکی از کاربران توییتر تصویری از صفحه HTML پلتفرم ترامپ منتشر کرد که نشان‌دهنده واژه Mastodon در کد است.

هرچند استفاده از کدهای Mastodon به عنوان یک «پلتفرم متن باز» توسط سایر سازمان‌ها منطقی به نظر می‌رسد، اما ترامپ احتمالا یکی از شرایط آن را نقض کرده باشد. این پلتفرم تحت عنوان مجوز AGPLv3 ارائه می‌شود که باعث می‌شود کاربران کد کپی شده یا اصلاح شده خود را برای بازرسی عمومی در دسترس قرار دهند. با این وجود شبکه اجتماعی TRUTH ادعا دارد که تمام کدهای پلتفرم آن به صورت اختصاصی طراحی شده است.

ادامه مطلب

برترین ها